Ako štát vyriešil odmenu pre dobrovoľníkov? Žiadne dane a preplatia im aj cestovné náklady!

Na to aby celoplošné testovanie fungovalo bez akýchoľvek zmeškaní či „zádrheľov“, odberné miesta potrebujú nespočetné množstvo dobrovoľníkov. Najväčším otáznikom však bolo ako týchto ľudí odmeniť aby sa vyhli zbytočným “papierovačkám”. Zdravotnícky personál totiž pracuje na základe

dohody o vykonaní práce, kde za hodinu zarobia 7€ a platí pre nich aj rizikový príplatok vo výške 20€ za každého človeka, ktorý bude pozitívne testovaný. Ak by však samosprávy mali dohody podpisovať zo všetkými dobrovoľníkmi bolo by to komplikované.

 

Nechajú si celú sumu

Samosprávy by museli každého dobrovoľníka prihlásiť do poisťovní, vyplatiť príplatky za prácu cez víkend či zo sumy zraziť dane. Problémom bol aj fakt, že na dohodu môže človek odpracovať v priebehu 24 hodín najviac 12 hodín.

To však s časom odberov (od 7:00 do 21:30) nekorešponduje. Nakoniec sa však prišlo na riešenie, ktoré bude oveľa jednoduchšie. S dobrovoľníkmi sa tak podpíše zmluva o dobrovoľníckej činnosti. Dobrovoľníci tak na základe tejto zmluvy dostanú príspevky na úhradu nevyhnutných výdavkov vo výške 100€ za každý deň testovania. Rovnako budú mať preplatené aj cestovné náklady vynaložené na dopravu na odberné miesto. Zmluva je oslobodená aj od dane či odvodov a preto si dobrovoľníci nechajú celú sumu.