Ako to chodí za hranicami? 10 zvykov a tradícii zo sveta, o ktorých ste možno ani netušili!

Na Slovensku sme zvyknutí na svoje zaužívané zvyky a tradície, z ktorých niektoré možno zahraničným návštevníkom zmysel nedávajú. Len si napríklad zoberte Veľkú Noc, skúšali ste už vysvetliť koncept šibačky a oblievačky bez toho aby si niekto zo zahraničia pomyslel, že sú takto počas sviatkov ženy “týrané”?

Každý kút sveta má tak to svoje čo inde na svete ľudia tak trochu nechápu alebo o tom dokonca nevedia. V tomto článku Vám predstavíme 10 zaujímavých zvykov, tradícii či povier zo sveta, o ktorých ste možno nemali ani tušenia.

 

# 1  V Číne odmietnu dar 3-krát predtým ako ho príjmu

Nerobia to kvôli tomu, že by Váš dar nechceli ale takto jednoducho chcú preukázať svoju slušnosť a dobré spôsoby. V Číne tak môžete podarovať ľuďom takmer hocičo. Vyvarovať by ste sa však mali napríklad ostrým predmetom (nože predstavujú koniec vzťahu). Darovať by sa nemali ani hodinky pretože Číňania veria, že hodinky označujú koniec života. Číňanom nedávajte ako dar ani tkané vreckovky, pretože sa spájajú s poverou týkajúcou sa plaču na pohreboch.

 

Woman in Gray Cardigan Giving White Gift Box

 

Zdroj: pexels.com

 

# 2  Ak prídete v Mexiku na čas budú si o Vás myslieť, že ste neslušný

Nezáleží na tom kam by ste mali v Mexiku namierené, či už ide o pracovné stretnutia či párty s kamošmi. Ľudia v Mexiku budú proste stále všade meškať. Ak prídete niekde na čas, je to považované za neslušné. Táto národná tradícia má veľmi jednoduché vysvetlenie: dlhú dobu mali v krajine problémy s verejnou dopravou takže to, že niekto mešká sa stalo akýmsi zvykom.

 

Man in Black Suit Jacket Holding Black Leather Bag

Zdroj: pexels.com

 

# 3  Neotáčajte rybu na tanieri

Je dosť logické, keď si objednáte v reštaurácii celú rybu tak ju otočíte na druhú stranu ak zjete prvú polovicu. No v Číne, presnejšie na juhu krajiny a v Hong Kongu veria v to, že prehodenie ryby prináša nešťastie. Najpoverčivejší ľudia tak druhú stranu ryby ani nejedia, iní tak vyberú kosti a pokračujú v jedení druhej strany ryby.

 

Fish, Food, Thai, Thailand, Dinner, Meal, Nutrition

Zdroj: pixabay.com

 

# 4  Tu nie ste v Amerike, žiadne tringelty!

Z času na čas aj na Slovensku nechávame tringelty ak sme so službami spokojný. V Amerike sú tringelty tradičným zvykom v každej prevádzke a ak žiadny nenecháte berie sa to ako urážka. Pravý opak sa však deje v Japonsku a Kórei. Ak tam niekomu dáte tringelt budú to brať ako urážku a prijatie tringeltov často prirovnávajú k žobraniu. 

 

Man in Red Robe Sitting on Floor

Zdroj: pexels.com

 

# 5  Čo robíte keď Vám spadne chlieb na zem?

V Afganistane a iných moslimských krajinách majú zaužívaný zvyk, že ak Vám spadne chlieb na zem musíte ho zdvihnúť čo najrýchlejšie a pobozkať ho. Takto jedlu prejavujú úctu. No ak sa bojíte baktérii snažte sa aby Vám nič na zem nespadlo.

 

Bread, Farmer'S Bread, Loaf Of Bread, Crispy, Food

Zdroj: pixabay.com

 

# 6  Nejedzte rukami

V Čile a Brazílii pri stolovaní platí jedno najdôležitejšie pravidlo – nejedzte nič rukami. Vždy by ste tak mali použiť príbor alebo aspoň servítku, je to jedno či jete hamburger, pizzu alebo hranolky. Ako jete hamburger alebo pizzu Vy?

 

Meat Burger With Coleslaw on Side and Brown Handled Fork

Zdroj: pexels.com

 

# 7  Vždy nechajte niečo na tanieri

Ak nám jedlo chutí sme jednoducho zvyknutí, že zjeme všetko do poslednej štipky. V Číne to však nerobte ani zo zdvorilosti. Ak všetko z taniera zjete môže to znamenať, že chcete ešte pridať. Preto by ste mali nechať na tanieri aspoň kúsok nedojedeného jedla a tak svojmu hostiteľovi preukážete, že je štedrý a Vy už porciu, ktorú Vám naservíroval jednoducho nevládzete dojesť. 

 

 # 8  Vážte si vizitky od ľudí

Vo väčšine ázijských krajín je vizitka akousi predĺženou rukou osoby, ktorú reprezentuje. Takže ak vizitku zložíte na polovicu, niečo na ňu napíšete alebo ju len tak vložíte do vrecka bez toho aby ste sa na ňu pozreli, tak prejavíte neúctu k človeku, ktorý Vám ju dal.

 

Plate, Leftover, Not Eaten Up, Carrots, Fresh

Zdroj: pixabay.com

 

# 9  Vyplazujte jazyk koľko chcete

Ak v Indii vyplazíte na niekoho jazyk, je to prejav hnevu, no v Tibete si môžete jazyk vyplazovať koľko chcete. Tam si vyplazeným jazykom ukazujú rešpekt a zdravia sa. Ľudia veria, že táto tradícia pramení z presvedčenia, že diabol ma čierny jazyk. Takže vyplazovaním v jazyku v Tibete si tak ľudia navzájom dokazujú, že nemajú z diablom nič spojené. 

 

Tongue, Human, Child, Person, Face, Stick Out Tongue

Zdroj: pixabay.com

 

# 10  Jesť začne najstarší

V Kórei by ste nemali začať jesť skôr ako najstarší človek, ktorý sedí za stolom (aj keď Vám už vyhráva v bruchu ostošesť). Ak túto tradíciu nedodržíte už Vás pravdepodobne v Kórei nikto k sebe domov na obed nepozve. Na Slovensku máme podobný zvyk a to, že prvý si naberá vždy najstarší.

Čo sa týka nápojov, Kórejci si nikdy sami nenalievajú. Vždy poprosia človeka čo sedí vedľa nich aby im nápoj nalial. Na Slovensku máme opäť podobnú tradíciu no týka sa to najmä alkoholu – veď nebudeme si predsa sami nalievať, že?

 

Selective Focus Photography of Man Preparing Food Beside Smiling Women and Kids

Zdroj: pexels.com

 

Poznáte aj Vy nejaké zaujímavé tradície zo sveta?

zdroj: people.howstuffworks.comwww.zendesk.combrightside.me