Až 40% mužov a žien sa uchyľuje k nevere. Čo sa skrýva za týmto rozhodnutím?

Profesorka psychológie z Kalifornskej univerzity, Kelly Campbellová, je odborníčkou na rodinné vzťahy. Mnohokrát sa stretla s pármi, ktoré sa potykali s neverou. Prečítajte si od nej nasledujúci článok…

„30 až 40% ľudí je neverných. Nevera vedie k depresiám, domácemu násiliu, rozvodu či dokonca vraždám. Prečo teda ľudia podvádzajú svojich partnerov? Sú „všetci muži rovnakí“ a „všetky ženy mrchy“?

Existujú tri hlavné dôvody, prečo ľudia začnú hľadať niekoho iného:

  1. Individuálne dôvody
  • pohlavie: muži sú neverní častejšie ako ženy. Je to spôsobené tým, že majú viac testosterónu, ktorý je zodpovedný za sexuálnu aktivitu a zvýšenú sexuálnu túžbu
  • jednotlivé črty: bezzásadoví a ľahkomyseľní ľudia sa často uchýlia k nevere
  • religiozita a politická orientácia: veriaci ľudia a ľudia s konzervatívnym politickým postavením sa menej uchyľujú k nevere – nevera je v rozpore s ich zásadami
woman holding hands in front of man standing on seashore
  1. Nespokojnosť so vzťahom

Niektorí ľudia nie sú spokojní so vzťahom a správaním partnera. Nepovedú, ak sú so svojím partnerom šťastní. V opačnom prípade je nevera takmer nevyhnutná. Najmä ak medzi partnermi existuje obrovská priepasť: majú rozdielne vzdelanie, spoločenské postavenie atď.

 

  1. Špecifická situácia

Aj oddaný a spokojný manžel môže byť neverný svojej manželke. Prečo? Jednoducho nedokáže odolať pokušeniu. Najmä ak trávi veľa času s objektom túžby.

Obyvatelia miest, na rozdiel od obyvateľov malých dedín, sú väčšími fanúšikmi nevery. Obyvatelia veľkých miest zaobchádzajú so sexom bez predsudkov. V meste je jednoduchšie zostať v anonymite a výber je oveľa väčší.

 

Ako zabrániť nevere?

Spýtajte sa partnera, aký má názor na neveru, čo má na mysli pod týmto slovom. Každý z nás si vykladá neveru po svojom. Je dôležité, aby názory oboch partnerov na túto otázku boli úplne rovnaké.

Väčšina ľudí považuje neveru za fyzický kontakt (najčastejšie sex) s inou osobou. Ale aj obed v spoločnosti sympatickej kolegyne môže niekto vnímať ako dôvod na rozvod. A čo písanie si s cudzími ľuďmi na internete?

Otvorený a úprimný rozhovor o týchto témach pomôže stanoviť hranice a vyhnúť sa nepríjemným následkom.“

Súhlasíte s autorkou?

Zdroj:reddit.com