Celoplošné testovanie alebo lockdown. O 2 týždne môžeme byť tam kde sú teraz Česi!

Najhorúcejšou témou týchto dní je bezpochybne pripravované celoplošné testovanie. Dnes tak Ministerstvo obrany SR oznámilo všetky informácie týkajúce sa testovania, ktoré v pilotnom kole začne už tento víkend na Orave a v Bardejove.

Avšak premiér Matovič po dnešnom rokovaní vlády pripustil aj to, že žiadne testovanie nebude a zavedie sa už dlhšie spomínaný lockdown. Tomu sa chce však vyhnúť ak to bude možné.

Ako rozhodnú?

„Existuje možnosť, že odborníci z pandemickej komisie a ústredného krízového štábu rozhodnú, že celoplošné testovanie je pri súčasnej situácii málo a navrhnú celoštátnu karanténu.

Ideme ako vlak, ktorému prestali fungovať brzdy. Musíme ho zastaviť,“ nechal sa počuť premiér Matovič, ktorý s nápadom celoplošného testovania prišiel.

Sám si tak myslí, že tento týždeň prekročíme hranicu 3000 pozitívnych testov denne z čoho sa v nasledujúcich týždňom môže stať aj cifra 4000 až 5000 pozitívne testovaných.

Ďalší rekord, prudký rast pokračuje. Buďme zodpovední v každej jednej chvíli. Od toho, ako budeme dnes chrániť seba, a…

Gepostet von Igor Matovic am Mittwoch, 21. Oktober 2020

Musia zakročiť čím skôr

Sám trvá na tom aby sa celoplošné testovanie uskutočnilo, keďže lockdown podľa analytikov spôsobí 80 až 100 miliónovú stratu denne.

Matovič je však odhodlaný zatiahnuť “ručnú brzdu” ak sa situácia zvrtne pretože “zdravie ľudí je prioritné”. Obáva sa aj toho, že ak v priebehu dvoch týždňov nezatiahneme ručnú brzdu “dobehneme” Čechov.

Chce sa tým vyhnúť scenáru, kde kolabuje zdravotníctvo a musí sa vyberať koho život sa zachráni.

 

Hrozí nám lockdown?

„Slovensko má v súčasnej epidemiologickej situácii a jej vývoji dve možnosti: buď lockdown celej krajiny, alebo to bude niečo, čo umožní ľuďom vyhnúť sa tomuto lockdownu.

Keď sa ukáže, že celoplošné testovanie nie sme právne schopní zrealizovať a budeme pred rozhodnutím, že buď testovanie alebo lockdown, bude tendencia ísť lockdownom,“ povedal Matovič. Slabé opatrenia tak prirovnáva k použitiu penicilínu na rakovinu.

Momentálnu situáciu tak bude dnes o 18:00 riešiť pandemická komisia a zajtra o 8:00 ráno aj ústredný krízový štáb.

 

Lockdown, Virus, Self-Quarantine, Responsibility

Zdroj: pixabay.com

 

Ste za celoplošné testovanie alebo za lockdown krajiny?