Ministerstvo obrany SR zverejnilo informácie o celoplošnom testovaní. TÍTO ľudia sa testovania nemusia zúčastniť!

Už tento víkend prebehne pilotné testovanie na Covid-19 na Orave a v Bardejove. Nasledujúce 2 víkendy budú testovania pokračovať aj v ostatných častiach Slovenska.

Od vlády sme sa doposiaľ dozvedeli, že celoplošné testovanie bude dobrovoľné. Dnes však podrobnosti zverejnilo Ministerstvo obrany SR. Ak sa plánujete ísť otestovať mali by ste teda vedieť tieto informácie.

 

Kto má prísť a kto nie?

Testovanie je dobrovoľné a bezplatné, zúčastniť sa ho môže každý občan Slovenska starší ako 10 rokov. Zúčastniť na testovaní by sa nemali osoby nad 65 rokov, ktoré trávia väčšinu času doma či ľudia so zníženou mobilitou. Klienti domovov sociálnych služieb či hospitalizovaný pacienti budú otestovaní priamo v zariadení.

Čo sa týka Slovákov žijúcich v zahraničí, neodporúča sa im na Slovensko kvôli celoplošnému testovaniu cestovať. Keďže sa testovanie bude vykonávať počas dvoch víkendov, odporúča sa zúčastniť na oboch testovaniach.

Rovnako ako doteraz aj medzi testovaniami tak treba dodržiavať schválené opatrenia a znížiť frekvenciu stretávania sa na minimum.

 

Woman Sitting on Table With Flower and Vase

Zdroj: pexels.com

 

Na poriadok dohliadne polícia a vojaci

Samotné testovanie bude podľa možností prebiehať vo vonkajšom prostredí za prísnych epidemiologických opatrení. Príslušníci Policajného zboru SR a Ozbrojených síl SR budú na ich dodržiavanie dohliadať.

Vzorky bude odoberať len zdravotnícky personál, ktorý bude vopred otestovaný. Test môžete absolvovať aj mimo miesta trvalého bydliska v časoch od 8:00 do 12:00 a potom od 13:00 do 20:00.

Prioritne by ste však mali využiť odberné miesta v meste alebo obci Vášho trvalého pobytu. Všetky testované vzorky budú riadne a bezpečne zlikvidované. Ak by ste mali záujem vypomôcť či už ako dobrovoľník alebo zdravotnícky personál, môžete sa registrovať na stránke korona.gov.sk.

Police Man and Police Woman Plastic Toy on Fllow

Zdroj: pexels.com

 

Ako bude prebiehať samotné testovanie?

Keď sa dostavíte na odberné miesto, najprv si ruky vydezinfikujete prostriedkom, ktorý bude dostupný. Ďalej určenému pracovníkovi predložíte občiansky preukaz a vypíšete registračný formulár.

Po vypísaní dostanete pridelené číslo a vreckovku. S vreckovkou pristúpite k odpadkovému košu, kde si do vreckovky vyfúkate nos a odkašlete, použitú vreckovku odhodíte do koša.

Potom predložíte zdravotníkovi svoje číslo a ten Vám následne odoberie vzorku z nosohltana. Na výsledky budete čakať vo vydezinfikovanom a vyhradenom priestore odkiaľ budete zdravotníkom privolaný podľa prideleného čísla. Tam opäť predložíte občiansky preukaz, zdravotník Vám vypíše certifikát a vyznačí výsledok testu.

Ten Vám dá v zatvorenej obálke, kde sa bude nachádzať aj poučenie v prípade pozitívneho aj negatívneho testu.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pixabay.com

Ak Vám test výjde pozitívny, z odberného miesta sa presuniete do domácej 10-dňovej karantény.

Ak však žijete v spoločnej domácnosti s inými osobami, ktoré boli negatívne, bude pre Vás k dispozícii niekoľko ubytovacích zariadení. Tam budete môcť stráviť povinnú 10-dňovú karanténu aby ste tak znížili riziko vzájomnej nákazy.

Pôjdete sa dať otestovať aj Vy?

zdroj: mosr.sk