Čierna história Empire State Building: Vyhľadávali ju samovrahovia no táto žena prežila!

Táto 381 metrov (443 metrov až po jej špičku) vysoká budova s 102 poschodiami bola dokončena v roku 1931. Stojí v strede Manhattanu v New York City a svoje mesto dostala od prezývky štátu New York – “Empire State”.

No jej história je naozaj čierna keďže sa tu udialo vyše 30 pokusov o samovraždu. Väčšina z nich sa aj uskutočnilo no jedna žena zázrakom prežila takpovediac vďaka “vyššej sile”.

Vyhľadávajú ju samovrahovia

Prvý pokus o samovraždu na tejto budove sa stal ešte pred jej dokončením v roku 1931. Muž, ktorý prišiel o prácu tak vyskočil s 58. poschodia.

Neslávne najznámejšia samovražda sa odohrala v roku 1947. Evelyn McHale  s perlami na krku a v rukavičkách dopadla na strechu limuzíny. Tento incident sa nazýva aj “najkrajšou samovraždou”. Mŕtve telo Evelyn odfotil okoloidúci študent fotografovania a jeho momentka skončila aj v magazíne Time a dokonca sa objavila aj v tvorbe Andyho Warhola. 

 

 

Príbeh Elvity Adams

Potom ako 29-ročná Elvita Adams z Bronxu stratila prácu, musela aj so svojim 10-ročným synom žiť zo sociálnych dávok vo výške 100 dolárov (cca 85€). Z toho si nemohla dovoliť ďalej platiť podnájom a tak jej a synovi hrozilo, že ich majiteľ bytu zdeložuje. Elvita tak upadla do hlbokej depresie a počas nedeľného večera sa 2. decembra 1979 vydala na Empire State Building. Podľa jej slov sa chcela iba pozrieť na svetlá mesta:

“Boli tak krásne, chcela som sa za nimi načiahnuť a dotknúť sa ich,” priznala neskôr. Elvita tak preliezla plot na 86. poschodí, kde sa nachádza výhliadka a skočila. To čo sa stalo potom nečakal snáď nikto.

 

Ilustračné foto

 

Zachránila ju vyššia moc

V ten deň fúkal vietor o rýchlosti 37 až 61 km/h, ktorý Elvitine telo odvial o poschodie nižšie, kde dopadla na 76 centimetrovú rímsu.

Člen ochranky, Frank Clark, mal tak počuť náreky ženy a keď Elvitu našiel, zobral ju do bezpečia. Vo veľkých bolestiach tak bola prevezená do nemocnice, kde sa očakával verdikt zlomeného bedra alebo panvy.

Po tom ako sa zo zranení zotavila bola prevezená na psychiatrické oddelenie až pokým nebola vo “vyhovujúcom stave”. “Jediné čo si pamätám je bolesť, mala som také bolesti, že som sa vôbec nebála,” vyslovila údajne Elvita v nemocnici.

 

Išlo o samovraždu alebo o nešťastnú náhodu?

“Nie som si istá či ma vietor odvial naspäť alebo sfúkol dole,” citujú niektoré zdroje Elvitu. No podľa policajta Josepha Bay, ktorý podal svoj postoj pre Adirondack Daily Enterprise deň po incidente, že je viac než jasné, že išlo o pokus o samovraždu. Elvita tak musela preliezť spomínaný plot, ktorý má návštevníkov chrániť pred vypadnutím.

Už je tomu takmer 41 rokov no nikto nevie čo sa s Elvitou stalo. No v roku 2011 bola vytvorená divadelná hra s názvom I’ve Been Elvita Adams.

V nej sa špekuluje o tom, že potom čo sa pokúsila vziať si život sa stale Evlita stand-up komičkou. Aj keď tento scenár je málo pravdepodobný, dúfame, že Elvita si uvedomila aké šťastie mala a vyhľadala pomoc, ktorú potrebuje.

 

Zdroj: nyshistoricnewspapers.org

zdroj: /allthatsinteresting.com