Čo si myslia o koronakríze slovenskí učitelia? Vláde nedôverujú a TAKTO podľa nich vznikol koronavírus!

Od začiatku koronakrízy kolujú internetom rôzne hoaxy a dezinformácie, na ktoré ľudia často ľahko naletia. Covid-19 mal tak vzniknúť v laboratóriu a “náhodne” uniknúť alebo aj to, že očkovaním do nás vláda vloží sledovacie čipy. Aj takýmto veciam veria učitelia druhého stupňa základných škôl na základe prieskumu agentúry Focus pre stranu SPOLU a Európsku ľudovú stranu (EPP). Dáta od 518 respondentov boli zbierané od 25. septembra až do 4. októbra formou osobných pohovorov. V tomto článku sa tak dočítate o najzaujímavejších zisteniach tohto slovenského prieskumu.

 

Ako zvláda situáciu vláda?

Najväčšie zastúpenie v prieskume mali ženy (78%) a všeobecne učitelia s dĺžkou praxe viac ako 20 rokov. Spomedzi krajov mal najväčšie zastúpenie prešovský a obce do dvoch tisíc obyvateľov. Čo sa týka hlavného vyučovacieho predmetu, najväčšie zastúpenie mali učitelia slovenského jazyka a literatúry či matematiky a informatiky. S ohľadom na otázky v prieskume, hneď prvá skúmala názor učiteľov na zvládanie situácie v réžii jednotlivých inštitúcii. Prieskum preukázal, že až 45% učiteľov má veľké výhrady voči zvládaniu situácie našou vládou. Naopak len 5% z opýtaných si myslí, že to vláde ide výborne a 17% učiteľov si dokonca myslí, že vláda situáciu vôbec nezvláda. 

 

Zdroj: stranaspolu.sk

 

Ktoré médiá sú dôveryhodné?

V prieskume sa pýtali aj na postoj k dôveryhodnosti médií vzhľadom na informácie týkajúce sa koronavírusu. Do prvej štvorice učitelia zaradili verejnoprávnu RTVS, TA3 a online portály pravda.sk a aktuality.sk. Ďalej nasledovali komerčné televízie TV Joj a TV Markíza. Na posledné tri priečky sa dostali portály postoj.sk, badatel.net a infovojna.sk. Tieto tri portály by však mali prvenstvo v tom, že ich nepoznala väčšia časť opýtaných. Čo sa týka informácii, ktoré podáva vláda, verí im takmer 50% opýtaných, zvyšných 48% opýtaných však informáciám od vlády neverí. 

 

Zdroj: stranaspolu.sk

 

Zdroj: stranaspolu.sk

 

Je to iba bežná chrípka, ktorá bola umelo vytvorená 

Respondenti reagovali aj na rôzne výroky, ktoré sa o koronavíruse rozširujú. Z výsledkov vyplýva, že až 44% učiteľov si myslí, že koronavírus je bežné vírusové ochorenie podobné chrípke. To, že nosenie rúšok ma negatívny vplyv na zdravie si myslí 39% opýtaných a 34% si myslí, že povinnosť nosenia rúšok je proti ich slobode či všeobecne proti princípu demokracie. Ak by bola k dispozícii bezplatná a klinicky otestovaná vakcína 49% učiteľov by sa nedalo zaočkovať. Až 31% učiteľov si dokonca myslí, že očkovanie proti koronavírusu je prípravou na čipovanie ľudí a 35% tvrdí, že druhá vlna koronavírusu je iba “nafúknutá mediálna bublina”. Ak sa ich pýtali na vznik koronavírusu, 29% si myslí, že bol umelo vytvorený a náhodou unikol a 30% si myslí, že bol zámerne rozšírený. 

 

Zdroj: stranaspolu.sk

 

Zdroj: stranaspolu.sk

zdroj: strana plus