Klinicke štúdie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca majú priaznivé výsledky. Bude schválená ešte do konca roka?

Vedecké tímy po celom svete sa usilovne snažia vyvinúť čo najúčinnejšiu, najspoľahlivejšiu a hlavne najbezpečnejšiu vakcínu proti koronavírusu. No schváleniu predchádzajú zdĺhavé klinické štúdie aby sa vylúčila škodlivosť alebo nedostatočná účinnosť vakcíny. Dobré správy ohlásila tento pondelok (26. októbra) britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca, ktorá na vakcíne spolupracuje s Oxfordskou univerzitou.

Silná reakcia imunitného systému a málo nežiaducich účinkov

Svetová zdravotnícka organizácia sa vyjadrila, že starší ľudia či ľudia akéhokoľvek veku, ktorí trpia chronickými chorobami majú zväčša ťažší priebeh ak sa nakazia koronavírusom v porovnaní s ostatnými ľuďmi. Práve takýmto ľuďom by mali byť vakcíny určené.

Z klinických štúdii od AstraZeneca sme sa dozvedeli, že ich vakcína spúšťa rovnakú odozvu imunitného systému u mladších ale aj starších dospelých ľudí. Zistili aj to, že nežiaduce účinky u starších ľudí sa prejavili minimálne. Riaditeľ spoločnosti AstraZeneca, Pascal Soirot, už niekoľkokrát potrvdil, že táto vakcína by mala pravdepodobne chrániť pred nakazením koronavírusom približne rok.

 

 

Tieto správy sú jednoznačne povzbudzujúce a dávajú tak svetielko nádeje pre celé ľudstvo. “V hre” je momentálne viacero tímov, ktoré sú vo fáze testovania aby zaručili bezpečnosť a efektivitu vakcíny. No AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou sú jednoznačnými favoritmi, ktorí by získali regulačné schválenie. Pondelkové oznámenie tak iba posilnilo nádej, že vakcína by mohla byť vyvinutá ešte do konca roka. 

 

zdroj: cnbc.com