Matovič oznámil celoplošné testovanie Slovákov. S testovaním by sa malo začať o 2 týždne

Premiér Slovenskej republiky, Igor Matovič, na dnešnej mimoriadnej tlačovej konferencii, ktorú nazval viac než nezvyčajne – Priznanie, novinárom oznámil, že Slovensko čaká celoplošné testovanie na COVID-19. Rozhodnutie otestovať Slovákov celoplošne padlo už pred niekoľkými týždami.

Ako priznal Matovič, testovanie je pripravované s kompetentnými odborníkmi už dlhšie, no pôvodne objednané testy sa im nakoniec nepodarilo zakúpiť z dôvodu, že sa ich niekomu podarilo preplatiť.

Nákup testov prebieha cez Správu štátnych hmotných rezerv, kde aktuálne prebieha obstarávanie, prostredníctvom ktorého sa nakúpi až 13 miliónov testov. Premiér oznámil, že Slováci si práve v tomto registri môžu už onedlho pozrieť zmluvy na nákup testov. S nápadom otestovať Slovákov celoplošne prišiel sám premiér SR. Ak sa to naozaj uskutoční, Slovensko bude prvou krajinou na svete, ktorá využije túto možnosť.

Pretestovanie všetkých obyvateľov SR by malo prebehnúť prostredníctvom antigénových testov.

Tieto testy sa realizujú zo slín, avšak ich výsledok nie je taký presný ako pri klasických, doteraz využívaných testoch. Jednou z najväčších výhod takýchto testov je krátky vyhodnocovací čas. Premiér spomenul dobu 15 minút. S testovaním by sa malo začať už v najbližších dňoch a to v najviac zasiahnutých regiónoch Slovenska a to na Orave a v Bardejove. Následne, o 2 týždne, by sa malo začať s celoplošným testovaím všetkých obyvateľov Slovenska.

Na tlačovej konferencii padla zásadná otázka, s ktorou sa bude musieť vláda vysporiadať. Ako prinútia Slovákov otestovať sa? Predseda vlády v tom doposiaľ nemá jasno, no odborníci uvažujú nad odobraním niektorých sociálnych výhod tým, ktorí sa otestovať nedajú. Igor matovič dodal: „Ak sa rozhodneme, že to bude povinné, musíme zmeniť zákon.“ Testovanie bude prebiehať prostredníctvom Ozbrojených síl SR. O tejto pomoci sa bude rokovať už zajtra, na nedeľnom mimoriadnom zasadnutí vlády.

Vláda si testovanie predstavuje rovnako, ako priebeh volieb. Testovať by sa malo na rovnakých miestach, teda na 5997 odberových miestach – naozaj v každom kúte Slovenska. Na každom odberovom mieste bude približne 7 pracovníkov. Matovič potvrdil plán otestovať Slovákov dokonca až 2x, čo vyplýva aj z množstva zakúpených testov. Počas dvoch po sebe idúcich víkendov by mali byť otestovaní všetci Slováci až dvakrát.

Hlavným cieľom celoplošného testovania je to, aby nám nezačali zomierať zdravotníci. Práve celoplošné testovanie prostredníctvom antigénových testov má zabezpečiť to, aby sa situácia na Slovensku nevyvíjala rovnakým smerom ako v týchto týždňoch v Česku, alebo na jar v Taliansku. Premiér taktiež potvrdil, že testovať sa budú aj Slováci žijúci v zahraničí. Taktiež zdôraznil dôležitosť testovania na hraniciach, ktoré chce v priebehu niekoľkých týždňov zaviesť.

zdroj: aktuality.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Matovič oznámil celoplošné testovanie Slovákov. S testovaním by sa malo začať o 2 týždne”