Pod Lidlom je zachovaný jedinečný 1 000 rokov starý írsky vikingský dom

Skočiť si po jeden bochník chleba v dublinskom Lidli sa stalo interaktívnou lekciou histórie. Miestni obyvatelia teraz môžu nakupovať v supermarkete priamo pri prehliadke archeologického nálezu, umiestneného pod podlahou pobočky Lidl na ulici Aungier Street uvádza RTÉ News.

Odborníkom bolo umožnené preskúmať dom z 11. storočia ihned‘ po jeho objavení. V záujme verejnosti bol nález integrovaný do dizajnu obchodu, aby tam kupujúci mohli nahliadnuť cez sklenené panely.

Riaditeľ archeologického náleziska, Paul Duffy, prezradil, že tento nález je pre dublin vzácnosťou: „V meste nič také doposiaľ nebolo.“ Odborníci veria, že objavený priestor bol používaný ako obytná plocha pre rodinu. Riaditeľ dodal, že takto bývali ľudia na predmestí mesta hiberno-nórskych Dublinčanov, ktorí boli v skutočnosti predkami Vikingov.

Pozrite úžasné video zachytávajúce kus histórie priamo v supermarkete:

Z výkopov sa podarilo získať množstvo ďalších artefaktov, napríklad džbán na víno z 13. storočia. Zákazníci sa tiež môžu pozrieť na pozostatky „pasce na pitie“ z 18. storočia, ktorá bola kedysi súčasťou divadla na ulici Aungier. Obchod sa môže pochváliť aj informačnými tabuľami, ktoré umožňujú návštevníkom dozvedieť sa viac o fascinujúcej histórii Dublinu. „Je to veľmi jedinečná príležitosť pre ľudí, ktorí sa prídu pozrieť trochu viac do stredovekého Dublinu,“ hovorí Vincent Cronolly, zástupca írskeho reťazca Lidl.

Archeologička z Dublinu, Dr. Ruth Johnson, povedala: „Dúfam, že je to správna cesta prezentácie histórie.“ Pobočka svoje brány otvorila verejnosti 15. októbra. Kus histórie z nej robí jeden z najunikátnejších obchodov na svete.

Zdroj: unilad.co.uk

RTÉ News