Zúčastnenie sa plošného testovania bude dobrovoľné. Čo hrozí ľuďom, ktorí naň neprídu?

V posledných dňoch koluje médiami otázka plošného testovanie, jeho povinnosti či možných sankcií za nezúčastnenie sa. Pilotné testovanie by tak malo začať už tento víkend na Orave a v Bardejove.

V ostatných častiach Slovenska by sa tak plošné testovanie malo uskutočniť počas dvoch nasledujúcich víkendov. Premiér Igor Matovič sa tak na dnešnej tlačovke vyjadril, že s koalíciou sa zatiaľ dohodli na tom, že testovanie bude dobrovoľné ale má to jeden háčik.

Na tlačovke sa totiž Matovič vyjadril aj k sankciám za nezúčastnenie sa na dobrovoľnom testovaní. Tí, ktorí sa testovania nezúčastnia alebo sa nepreukážu antigénovým alebo PCR testom pôjdu do povinnej karantény.

Za jej porušenie teda za porušenie zákazu vychádzania, ktoré z povinnosti karantény vyplýva tak hrozí pokuta. Tieto opatrenia by tak mali platiť už aj počas pilotného testovanie, ktoré prebehne tento víkend.

Testy pre Slovensko sa práve nakladajú v Soule v Južnej Kórei do Antonov An-124 Ruslan … zajtra u nás a k dispozícii pre operáciu #SpoločnáZodpovednosť ❤️🇸🇰

Gepostet von Igor Matovic am Montag, 19. Oktober 2020

 

Na testy môžete ísť aj do súkromného laboratória

Zdôvodnil to tým, že starší ľudia, ktorí sa izolujú už od začiatku pandémie nebudú predsa nútení zúčastniť sa tohto testovanie. Preto tak dostanú možnosť povinnej karantény, ktorú už aj tak doteraz dodržiavali.

Ak však na testovanie nejdete zo strachu z nakazenia sa na plošnom testovaní Slovákov, môžete si dať test spraviť v súkromnom laboratóriu.

Negatívny test tak zaručí, že do karantény nepôjdete aj, keď ste sa nezúčastnili na plošnom testovaní. Test vo vlastnej réžii však bude musieť byť vykonaný v tom čase ako bude prebiehať celoplošné testovanie.

Matovič sa vyjadril ak prieskumu týkajúceho sa plošného testovania:

Výborný výsledok po troch dňoch verejnej diskusie. GRATULUJEM Slovensko🇸🇰 72% ku 20%

Gepostet von Igor Matovic am Dienstag, 20. Oktober 2020