“Nadmiera spokojnosti!”: Skonštatoval Matovič na tlačovke, kde predstavil výsledky pilotného testovania na koronavírus

Ako už iste viete, počas uplynulého víkendu prebehlo na Orave a v Bardejove pilotné testovanie na koronavírus.

Výsledky testovania dnes oznámil premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii. Sám povedal, že účasť bola dramaticky vyššia ako na parlamentných voľbách a je rád, že ľudia nepodľahli panike a prišli sa dať otestovať. Priznal aj to, že skutočná miera infekčnosti sa tak priblížila aj predpokladom. 

Predpoklady boli vytvorené na základe údajov z PCR testovania a takzvanej vírusovej nálože. Podľa toho sa predpokladalo, že každý desiaty človek na Orave a v Bardejove bude pozitívny. Formou antigénových testov tak predpokladali odhalenie 30 až 40% práve z týchto pozitívnych ľudí. Tí by teda mali byť najväčší roznášači vírusu čiže sú najviac infekční. S tým, že tieto okresy sú najviac rizikové sa počítalo skôr s tým vyšším číslom čo sa nakoniec aj potvrdilo. 

 

Ako to dopadlo v číslach?

Podľa odhadov predpokladali, že sa v týchto okresoch zúčastní testovanie maximálne 155 000 ľudí. V reále sa tak podarilo otestovať 140 945 ľudí čo predstavuje približne 91% v predpokladaného čísla. Z celkového počtu otestovaných bolo 5594 ľudí infekčných z toho 121 ľudí bolo otestovaných v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb.

Celková miera infekčnosti tak predstavuje 3,97% čo sa priblížilo k odhadom. Vzhľadom na mieru infekčnosti, na vrchole rebríčka bol okres Tvrdošín (4,85%), na druhom mieste okres Námestovo (4,77%), na treťom mieste Bardejov (3,25%) a na poslednom Dolný Kubín (3,12%). Ak by sme sa pozreli na počet infikovaných, najviac ich bolo v okrese Námestovo (1910), nasledoval Bardejov (1565), potom Tvrdošín (1078) a na chvoste opäť Dolný Kubín (916).

Politikárčenie šlo bokom

Ako povedal premiér Matovič, cieľom testu bolo odhalenie infekčných ľudí, ktorí sa už momentálne nachádzajú so svojimi rodinami v karanténe. Izoláciou infekčných ľudí sa tak zaručí, že nemôžu nakaziť ďalších ľudí, ktorí by mohli skončiť v nemocnici či dokonca zomrieť. Matovič sa tak poďakoval Ozbrojeným silám SR, Policajnému zboru aj tým Hasičským či aj zdravotníkom, ktorí podali pomocnú ruku. “Takisto klobúk dole pred starostami, primátormi, z ktorých 99% bolo starostov, ktorí boli zvolení za iné politické strany ako naše hnutie a napriek tomu si uvedomili, že teraz politikárčenie treba odložiť bokom lebo tu bojujeme spoločne na jednej lodi zdravia a životov ľudí,” podotkol premiér.

 

 

Ľudia nepodľahli hlúpostiam

V neposlednom rade sa premiér poďakoval aj ľuďom, ktorí sa testovania zúčastnili a podľa jeho slov predstavujú svetielko nádeje pre celé Slovensko. Spomenul aj to, že účasť bola vyššia ako to býva pri parlamentných voľbách. “To znamená obrovskú dôveru ľudí voči tomuto projektu a hovorím veľké ďakujem, že tí ľudia nepodľahli tým rôznym hlúpostiam čo sa internetom šíria alebo sociálnymi sieťami a že nepodľahli aj  takým by som povedal nezmyselným rečiam niektorých vysokopostavených politikov, ktorí rôznymi rečami a rôznymi taktikami chceli ľudí odstrašiť alebo odhovoriť od toho aby sa zúčastnili tohto pilotného projektu,” poznamenal Matovič.

 

View this post on Instagram

ORAVA A BARDEJOV ✅ boli ste úžasní 😍

A post shared by Igor Matovič (@igor_matovic_olano) on

 

Sú to neuveriteľní hrdinovia

Nakoniec sa prihovoril aj minister obrany, Jaroslav Naď, ktorí považuje testovanie za mimoriadne úspešné. Spomenul aj menšie nedostatky a to, že v prvý deň sa na niektorých miestach začalo testovať s dvojhodinovým oneskorením. Rovnako poďakoval všetkým zložkám, ktoré sa o chod testovania postarali. Podľa jeho slov bolo “ v teréne” 5063 ľudí a zároveň bolo 1700 vojakov povolaných na prípravu celoplošného testovania na celom Slovensku. Ozbrojené sily tak využili všetok vojenský zdravotnícky personál v počte 444 a pomohlo aj 920 dobrovoľníkov, ktorí tak robili bez nároku na honorár. Čo sa týka zdravotníckeho personálu, mnoho z nich prišlo pomôcť aj po “šichte” v nemocnici a dokonca z nočnej zmeny prišli na ôsmu hodinu rannú pomôcť odberným tímom. Jaroslav Naď ich teda nazval “neuveriteľní hrdinovia”.

 

“Tento projekt bol úspešný a ukázal viac ako dôležitú opodstatnenosť takéhoto testovania a zároveň môžem potvrdiť, že počnúc včerajším dňom prijímam telefonáty od zahraničných kolegov a od rôznych prestížnych médií, ktoré sa snažia získať informácie ako sa nám to podarilo urobiť a aké budú ďalšie kroky,” dodal minister obrany na záver.