Premiérka porazila koronavírus v krajine a opäť ju zvolili za predsedníčku vlády na Novom Zélande

Jacinda Ardernová dosiahla v poradí druhé víťazstvo o post predsedníčky vlády Nového Zélandu po tom, čo jej oponentka Judith Collinsová odstúpila ešte pred sčítaním všetkých hlasov. Sčítanie ukázalo, že labouristická strana bola v drvivej väčšine jasným víťazom, vďaka čomu sa Ardernová vrátil do najvyššej funkcie.

Collinsová zablahoželala súperke a poďakovala svojim podporovateľom za hlasy. Dodala: „Pani Jacinde Ardernovej, ktorej som už predtým telefonovala, srdečne blahoželám k výsledkom.

Verím, že je to pre labouristov začiatok vynikajúceho nového obdobia. Bol to tvrdý boj. Nový Zéland čaká tvrdá ekonomická jazda a bude potrebovať lepšiu fiškálnu politiku.

Národná strana sa z tejto prehry poučí výjde z nej ako silnejšia, disciplinovanejšia a prepojenejšia strana. Sľubujem vám, že národná strana bude silnou opozíciou. Raz sa v plnej sile vrátime. Dnešná noc je začiatkom ďalšej kampane – kampane 2023.“

Pri sčítaní 70% všetkých hlasov získala Labouristická strana 46 percent hlasov,

čo viedlo k ráznemu ústupu ostatných strán. Predpokladá sa, že v týchto voľbách bolo rozhodujúce vedenie Ardernovej v boji proti COVID-19, ktoré spôsobilo, že sa Nový Zéland vrátil takmer k normálu, zatiaľ čo iné krajiny bojujú v druhej vlne.

Očakáva sa, že Ardernová čoskoro vystúpi s priaznivcami na podujatí v Aucklande.

Tieto voľby sa niesli v duchu rekordného počtu voličov. Voliť bola vraj až polovica populácie Novozélanďanov. Ardernová sa stala najpopulárnejším predsedom vlády Nového Zélandu a zaradila sa medzi najuznávanejších politikov na svete.

Napriek tomu, že ekonomická situácia je v tejto tichomorskej krajine viac než zdrcujúca, silné vedenie Ardernovej v rozhodnutí uzavrieť hranice a presadiť úplné uzamknutie krajiny, viedli k tomu, že krajina má počas prebiehajúcej pandémie Covid-19 len 25 úmrtí a menej ako 2 000 nakazených.

Víťazstvo tejto uznávanej političky je sprevádzané aj jej úspechmi z minulého obdobia, kedy zvýšila výhody pre chudobných Novozélanďanov, zvýšila minimálnu mzdu, rodičovskú dovolenku a zaviedla zákaz podnikania so vzácnymi ložiskami ropy a zemného plynu.

V predchádzajúcom volebnom období však nedokázala splniť sľuby ako napríklad zvýšenie dostupnosti bývania, zníženie dane z kapitálových výnosov a zníženie chudoby detí. V piatok večer, pre rádio Nový Zéland, povedala: „Ešte som neskončila, avšak treba si uvedomiť, že za tri roky sa nedá vyriešiť desaťročia trvajúci problém.“

Zdroj: ladbible.com