Sieti kín hrozí zatváranie: Odloženie premiér svetových trhákov položí kiná na lopatky!

Aby sa zamedzilo šírenie koronavírusu sa uzatvárajú mnohé podniky, ktoré teraz fungujú v obmedzenom režime. Týka sa to aj kín, ktoré majú obmedzené kapacity a zákaz predávať občerstvenie, s ktorého profitovali snáď najviac. Po opätovnom otvorení však na divákov nečakali žiadne trháky pretože väčšina z nich svoje premiéry museli presunúť. Koronavírus tak narušil aj natáčania filmov, ktoré sa jednoducho nestíhajú dokončiť. Sieť kín Cineworld v Spojenom kráľovstve tak bude musieť prepúšťať a uzatvoriť niektoré svoje prevádzky.

Bond sa presunul 2-krát

Spoločnosť Cineworld tak adresovala list premiérovi Borisovi Johnsonovi a ministrovi kultúry Oliverovi Dowdenovi. V liste spomenuli aj fakt, že priemysel nie je momentálne schopný ďalej fungovať. Problémy nastali po odložení premiér rôznych veľkorozpočtových filmov čo ohrozuje až 5500 pracovných miest zamestnancov siete kín Cineworld. Premiéra novej bondovky “No Time To Die” sa prekladala dokonca dvakrát a nový dátum premiéry bol určený na apríl 2021.

Budú musieť prepúšťať

Dúfa sa však, že Cineworld bude znovu otvoriť svoje brány budúci rok. No niektorí zamestnanci tak budú musieť kvôli nadbytočnosti prísť o prácu. “Aj keď sa kiná otvorili v júli a poskytli tak bezpečný a príjemný zážitok bez nových trhákov tak chápeme, že nie sme schopný z domu dostať toľko ľudí ako by sme chceli,” vyjadril sa Phil Clapp z Kinematografickej asociácie Spojeného kráľovstva. Ministerstvo pre kultúru, média a šport sa snažilo kinám podať pomocnú ruku prostredníctvom zníženia sadzby DPH pre lístky a koncesionárske poplatky. 

Veľké finančné straty

Cineworld má v Spojenom kráľovstve 120 a v USA ich je až 546. “Môžme potvrdiť, že uvažujeme nad dočasným uzavretí britských a amerických kín ale finálne rozhodnutie sme ešte nedosiahli,” vyjadrila sa ku kríze sieť kín Cineworld. Včera tak oficiálne ohlásili na svojom Instagrame dočasné uzatvorenie kín od 9. októbra na území Spojeného kráľovstva a Írska. V septembri tak zaznamenali za obdobie šesť mesiacov pokles tržieb o 1,6 miliárd dolárov (cca 1,35 milliárd eur). Cineworld je druhou najväčšou sieťou kína na svete a patria pod nich aj menšie siete kín ako Picturehouse, Regal či Cinema City.

 

Boli ste v kine aj počas pandémie?

 

zdroj: bbc