Situácia je naozaj vážna: Prezidentka Zuzana Čaputová sa obáva aká situácia môže v nemocniciach nastať o 2 týždne!

Tento pondelok sa prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla navštíviť Univerzitnú nemocnicu v Martine. Vzhľadom na prebiehajúcu koronakrízu sa pre tento krok rozhodla z dôvodu aby si vypočula názor odborníkov.

Momentálne leží v nemocniciach s potvrdeným koronavírusom 611 ľudí, z toho na JIS sa nachádza 22 pacientov a podporu pľúcnej ventilácie potrebuje 51 pacientov. Naša prezidentka sa tak obáva, že aj keď nemocnice momentálnu situáciu zvládajú, nemá istotu či to tak bude aj o 2 týždne.

Sú odhodlaní to zvládnuť

“Na stretnutí sa mi potvrdilo to, čo počúvam aj počas telefonátov s riaditeľmi iných nemocníc, že situácia začína byť hraničná. Nemocnice robia čo môžu a nateraz ešte situáciu zvládajú, ale o dva týždne už nemusia.

Žiaľ, rovnako ako rastú počty infikovaných vo verejnosti, rastú aj počty infikovaných zdravotníkov a spolu s naplnením lôžok hrozí, že tu, aj v dalších nemocniciach môže prísť k obmedzeniu iných lekárskych úkonov,” priznala v statuse Čaputová.

Tvrdí však, že v martinskej nemocnici sa stretla s ľuďmi, ktorí sú odhodlaní vydržať a zvládnuť aj náročné situácie, ktoré ich bezpochybne čakajú.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Montag, 19. Oktober 2020

Racionálne a s odvahou

Vo svojom statuse prezidentka načrtla aj aktuálne riešenie plošného testovania Slovákov na ochorenie Covid-19. Testovanie sa úzko týka aj zdravotníckeho personálu, ktorí bude testy vykonávať no mnoho z nich sa musí starať o pacientov v nemocniciach, kde už sami nestíhajú.

“Svoje nasadenie si predstaviť nevedia. Skôr je možné, že práve nemocnice budú potrebovať výpomoc ďalšieho personálu,” pretlmočila ich slová prezidentka.

V závere iba dodala, že momentálna situácia je naozaj vážna a preto sa musíme všetci spoločne maximálne snažiť no racionálne a s rozvahou.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Montag, 19. Oktober 2020

 

Celý status si môžete prečítať tu:

V dnešnej situácii a v tomto čase je obzvlášť dôležité počuť hlas odborníkov a odborníčiek z praxe. Preto som si už…

Gepostet von Zuzana Čaputová am Montag, 19. Oktober 2020