“Sú to Božie deti!”: Pápež František sa vyjadril o registrovaných partnerstvách homosexuálov.

K registrovaným partnerstvám homosexuálov a k homosexualite všeobecne sa katolícka cirkev stavia negatívne. Mnohí pobožnejší rodičia homosexuálov svoje deti odsúdili a zanevreli na nich len kvôli ich sexuálnej orientácii. Podobne sa k tomu stavajú aj hodnostári z cirkvi no nie však úplne všetci. Pápež František (83) sa v novo vydanom dokumentárnom filme Francesco vyjadril úplne inak ako by ste čakali. Koniec koncov sa na tému homosexuálov vyjadril aj v minulosti.

 

Treba in ukázať cestu

“Homosexuáli majú právo byť súčasťou rodiny. Sú to Božie deti. To čo musíme zaviesť je zákon o registrovaných partnerstvách, takto to budú mať ošetrené zákonom,” povedal pápež. Registrované partnerstvá homosexuálov podporoval ešte počas toho, keď slúžil ako arcibiskup pre Buenos Aires.

No v dokumente sa s pozitívnym postojom k tejto téme vyjadril verejne po prvýkrát. Za svoj výrok si tak vyslúžil na sociálnych sieťach uznanie. O LGBTQ+ komunite sa dokonca vyjadril aj vo svojej knihe z roku 2016, The Name of God is Mercy (Meno Boha je zmilovanie). Homosexuáli by sa mali zúčastňovať spovedí, byť v blízkosti Boha a modliť sa zo všetkými. Podľa neho by sme im mali odporučiť modlenie sa, ukázať dobrú vôľu a cestu, na ktorej ich máme sprevádzať.

View this post on Instagram

EN: The mission, the ‘Church on the move’, is not a programme to be carried out by sheer force of will. It is Christ who makes the Church go out of herself. In the mission of evangelization, you move because the Holy Spirit pushes you, and carries you. #WorldMissionDay PT: A missão, a “Igreja em saída”, não é um programa, um intuito concretizável por um esforço de vontade. É Cristo que faz sair a Igreja de si mesma. Na missão de anunciar o Evangelho, moves-te porque o Espírito te impele e conduz. #DiaMundialdasMissões ES: La misión, la “Iglesia en salida” no es un programa que se logra mediante un esfuerzo de voluntad. Es Cristo quien saca a la Iglesia de sí misma. En la misión de anunciar el Evangelio, te mueves porque el Espíritu te empuja y te lleva. #JornadaMisioneraMundial IT: La missione, la “Chiesa in uscita” non sono un programma da realizzare per sforzo di volontà. È Cristo che fa uscire la Chiesa da sé stessa. Nella missione di annunciare il Vangelo, tu ti muovi perché lo Spirito ti spinge e ti porta. #GiornataMissionariaMondiale FR: La mission, "l'Église en sortie", ne constituent pas un programme à réaliser. C'est le Christ qui fait sortir l'Église d'elle-même. Dans la mission d'annoncer l'Évangile, vous vous mettez en mouvement parce que l'Esprit Saint vous pousse et vous porte. #JournéeMissionnaireMondiale DE: Die Mission und „die Kirche im Aufbruch“ sind nicht ein Programm, das durch Willensanstrengung zu verwirklichen ist. Christus lässt die Kirche aufbrechen. Du bewegst dich in der Mission der Verkündigung des Evangeliums, weil der Geist dich antreibt und führt. #Weltmissionssonntag PL: Misja, «Kościół wychodzący» nie jest programem, który należy zrealizować wysiłkiem woli. To Chrystus sprawia, że Kościół wychodzi na zewnątrz. Podejmujesz misję głoszenia Ewangelii, ponieważ Duch cię pobudza i niesie. #ŚwiatowyDzieńMisyjny

A post shared by Pope Francis (@franciscus) on

 

Boh miluje všetkých rovnako

“Ak je človek homosexuál a vyhľadáva Boha a chce to, kto som ja aby som súdil toho človeka? Iba som s pamäti parafrázoval katechizmus katolíckej cirkvi, kde sa hovorí, že s týmito ľuďmi by sme mali zaobchádzať jemne a nie ich odsúvať. Som rád, že hovoríme o homosexuálnych ľuďoch pretože predovšetkým sú to individuálni ľudia vo svojej celistvosti a dôstojnosti. A ľudia by nemali byť definovaní iba na základe sexuálnych sklonov: nezabúdajme, že Boh miluje všetky jeho stvorenia a je nám súdené získať jeho nekonečnú lásku,” napísal ešte vo svojej knihe.

Dokument Francesco debutoval na filmovom festivale v Ríme, ktorý začal 15. októbra a bude pokračovať až do tejto nedele (25. október).

 

zdroj: unilad.co.uk