Táto budova je dôležitá pre celé ľudstvo. Pre prípad katastrofy sú tu uložené semená rastlín a nielen to

Na svete síce existuje vyše 1700 génových baniek no mnohé z nich neodolávajú prírodným katastrofám, vojnám. Nedokážu dokonca odolať ani problémom, ktorým sa dá predísť ako napríklad nedostatok financií či slabý manažment.

Veď aj tak bežná vec ako nefungujúci chladiaci box môže zničiť celú zbierku semien. To by predstavovalo stratu odrody danej rastliny, ktorú môžeme prirovnať k vyhynutiu dinosaurov, zvierat či iných foriem života.

Preto na Špicbergoch vzniklo globálne úložisko semien, ktorého poloha je na ich zachovanie viac ako ideálna.

 

Ideálna poloha

Špicberské globálne úložisko semien leží 120 metrov zasadené do pieskovcovej hory za polárnym kruhom neďaleko hlavného mesta Longyearbyen. Jeho úlohou je uschovanie záložných vzoriek semien zo svetových zbierok uložených v génových bankách. Vďaka prítomnosti permafrostu a zasadeniu do pohoria sú semená zamrznuté aj v prípade výpadku elektriny.

Semená sú tak ochladzované na hodnotu – 18 °C a pri výpadku prúdu by trvalo aj niekoľko týždňov kým by sa teplota znížila na teplotu okolitého pieskovcového podložia (- 3 °C). Odhadom by ochladenie na 0 °C trvalo aj dve storočia. Miesto je položené 130 m. n. m. čo zaručuje bezpečnosť aj pri zdvihnutí hladiny morí spôsobené roztápaním ľadovcov.

 

View this post on Instagram

Finally got the see the #seedvault 🌱

A post shared by Dickon (@dickonbonvikstone) on

 

Obsah vlastnia génové banky po celom svete

Kapacita úložiska je 4,5 milióna druhov semien z čoho vzorka jedného druhu obsahuje približne 500 semien. To znamená, že v úložisku je možné uschovať 2,5 miliárd semien.

Momentálne sa v úložisku nachádza vyše jedného milióna vzoriek takmer z každého kúta sveta. Toto úložisko vlastní nórska vláda a semená vlastnia jednotlivé génové banky. Všetko to teda funguje ako trezor v banke, kde banka vlastní budovu a obsah svojej schránky vlastní vkladateľ.

To znamená, že aj keď sa do tohto globálneho úložiska vzorky uložia neznamená to, že daná krajina prevedie genetické zdroje Nórsku. Takáto dohoda sa nazýva aj dohoda “čiernej skrinky”. V tomto ohľade v mene Nórska s vkladateľmi jedná spoločnosť NordGen, ktorá spravuje databázu vzoriek aj vkladateľov.

 

Vedeli ste?

Zaujímavosťou je aj fakt, že strecha a predná strana vstupu do úložiska je osvetlená umeleckým dielom Perpetual Repercussion od nórskeho umelca Dyveke Sanne.

Inštalované tam bolo pretože v Nórsku musia stavby financované vládou presahujúce istú sumu obsahovať umelecké diela. Na to dohliada nórska štátna agentúra KORO, ktorá umelca do projektu pre úložisko zapojila.

Táto umelecká inštalácia je zhotovená z vysoko reflexnej nehrdzavejúcej ocele, zrkadiel a hranolov. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že v letných mesiacoch odráža polárne svetlo.

View this post on Instagram

#atlantideep Lo Svalbard Global Seed Vault (Deposito globale di semi delle Svalbard) è una “banca” di sementi che ha la funzione di fornire una rete di sicurezza contro la perdita botanica accidentale del patrimonio genetico tradizionale delle sementi terrestri. La struttura fa invidia a quella di un film di Christopher Nolan (vedi foto). Si trova nell'isola norvegese di Spitsbergen, a circa 1200 km dal Polo Nord, ed è costruita 120 metri dentro una montagna di roccia arenaria. Il centro si compone di tre sale di 27x10x6 metri. Le porte sono di acciaio spessissimo, e l’intera struttura è pensata per resistere ad una eventuale guerra nucleare o ad un incidente aereo. L'isola è stata considerata ideale in quanto esente da attività tettonica. Qualora il sistema di raffreddamento del centro (alimentato a carbone) si fermasse, il terreno ghiacciato impedirebbe comunque alla temperatura del centro di salire oltre i -3,5 °C. I ricercatori stimano che i semi sopravviverebbero a questa temperatura per circa 55 anni nel caso dei semi di girasole, e fino a più di 10.000 anni quelli di pisello. L'impianto ha una capacità di stoccaggio di 4.500.000 semi complessivi. Inutile dire che l’ingresso a visitatori o “curiosi” è assolutamente vietato. — — — #architecture #building #architexture #city #buildings #skyscraper #urban #design #minimal #cities #town #street #art #arts #architecturelovers #abstract #lines #instagood #archilovers #lookingup #style #archidaily #composition #geometry #perspective #geometric #pattern #svalbard

A post shared by AtlantiDeep (@atlantideep) on

zdroj: sk.wikipedia.org/ / croptrust.org