Vakcína proti koronavírusu bude pre Kanaďanov pravdepodobne úplne zadarmo

Vakcína proti koronavírusu, ktorá má zmierniť dôsledky pandémie, bude pravdepodobne vytvorená v nie tak vzdialenej budúcnosti. Justin Trudeau, kanadský politik, líder Liberálnej strany a predseda vlády Kanady, potvrdil, že všetci Kanaďania k nej budú mať prístup úplne zadarmo.

Kanadský premiér o tejto záležitosti diskutoval 7. októbra v poslaneckej snemovni Kanady. Jagmeet Singh, jeho politický súper, otvoril diskusiu s tým, že tvrdil, že ľudí sú viac ako znepokojení pokračujúcou zdravotnou krízou a prístupom vlády k potenciálnej vakcíne. Singh sa teda opýtal:

„Ak bude vakcína pripravená, bude prístupná pre všetkých Kanaďanov úplne zadarmo?“

Po krátkom potlesku Trudeau odpovedal: ,,Hlboko si vážime náš univerzálny systém zdravotnej starostlivosti, čo znamená, že veci ako vakcíny na záchranu života sú pre Kanaďanov zadarmo.

Navrhli sme výbor nezávislých odborníkov, ktorý má vláde pomôcť pri určovaní najlepšieho spôsobu zabezpečenia spravodlivého rozdelenia vakcín tak, aby boli Kanaďania v čo najväčšom bezpečí.“ 

Trudeau možno sľúbil, že vakcína sa bude distribuovať „správnym spôsobom“, no správa CBC naznačila, že v vláda má v pláne zabezpečiť bezproblémový prístup k vakcíne len pre tých najzraniteľnejších a najdôležitejších pracovníkov.

Aj keď sa zdá, že mnohí ľudia majú v Kanade o vakcínu záujem, začiatkom tohto roka sa zistilo, že viac ako štvrtina Britov by ju odmietla. Prieskum uskutočnený spoločnosťou ORB International oslovil 2 065 ľudí, z ktorých až  27% o vakcínu záujem nemá. Podľa štúdie boli mileniáli najopatrnejší.

CBC uviedla, že ku 6. októbru mala Kanada 173 123 potvrdených alebo predpokladaných prípadov koronavírusu – čo nie je až také veľké číslo v porovnaní s 544 000 prípadmi v Británii. Medzitým v USA zaznamenali viac ako sedem miliónov potvrdených prípadov. Jedným z nich bol aj samotný prezident Donald Trump.

Napriek týmto znepokojujúcim číslam Trump vo vyhlásení, po prepustení z nemocnice, ľuďom povedal, aby sa nebáli.

Vakcína proti vírusu však ešte vytvorená nie je, no minulý týždeň sa objavila správa, podľa ktorej je vakcína z Ruska označená ako bezpečná.

Stalo sa tak po tom, čo vakcína vyvinutá moskovským výskumným ústavom Gamaleya, údajne nespôsobila závažné nepriaznivé účinky a v dvoch prvých kolách testovania dokázala vyvolať produkciu protilátok u všetkých účastníkov.

Zdroj: unilad.co.uk