Vedci chcú, aby sa až polovica zemskej pôdy a oceánov stala prírodnou rezerváciou

Vedci z celého sveta požadujú radikálnu zmenu v prístupe k ochrane divokej prírody a biodiverzity Zeme. Niektorí odborníci sa domnievajú, že jediný spôsob, ako udržať krásy našej planéty, je zaviazať sa k chráneniu 50% planéty a vytvoriť z nej prírodnú rezerváciu.

Práve to môže byť kľúčom k udržaniu obývateľnej planéty pre nadchádzajúce generácie. Rovnako to môže zabrániť hromadného vymierania, o ktorom hovoria aktivisti ako napríklad David Attenborough.

Ako prvý túto myšlienku predstavil legendárny ochranca prírody E.O. Wilson vo svojej knihe Half-Earth: Our Planet’s Fight for Life. V rozhovore pre The New York Times z roku 2016 uviedol: ,,Teraz vieme dokázať, že sa blížime k takej miere úhynu živočíchov, že ich tu bude onedlho len toľko, koľko ich existovalo predtým, ako prišlo ľudstvo.“

Jeho tvrdenia týkajúce sa vyhynutia živočíchov podporila aj správa Medzivládnej vedecko-politickej platformy pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) z roku 2019, v ktorej sa zistilo, že vyhynutie hrozí viac ako miliónu rôznych druhov. Zničenie prírodného sveta je taktiež veľkým dôvodom na obavy.

oceans running out of oxygenZdroj: Pexels

CBD požadovalo, aby bolo do roku 2010 chránených 17% pevniny a 10% oceánov. Aktuálne, v roku 2020, tieto ciele ešte stále nie sú splnené, pričom je pod „ochrannými krídlami“ len asi 16% pevniny a 8% oceánov.

ňVynakladanie takéhoto úsilia je obzvlášť dôležité vo veľkých krajinách, akými sú aj USA a Brazília – ich záväzok by bol kľúčovým pri zavádzaní zmien.

Napríklad Trumpova vláda si dala za cieľ vyrovnať sa Obamovej sieti spolupráce v ochrane krajiny. Obama dokonca vytvoril iniciatívu, ktorá zahŕňala vytvorenie 22 výskumných centier na riešenie problémov ochrany.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro na seba upozornil najmä schválením všadeprítomnej ťažby v amazonskom pralese. Podľa niektorých odborníkov, ochrana relatívne nedotknutých lokalít nie je tak dôležitá ako ochrana turisticky populárnych destinácií.

Stuart Pimm, známy biológ, v roku 2018 písal o tom, ako by ochrana kanadských lesov prispela k ochrane životného prostredia. Naopak, vo svojej práci spomína aj to, že ochrana v iných, miernych oblastiach, by neprispela k zachovaniu biodiverzity Zeme tak veľkou mierou.

Tento fakt môže mať dokonca dopad na ľudí. Ako to ilustruje dokument z roku 2019, ktorého autorom je Judith Schleicher, výskumník z University of Cambridge, ochrana rozsiahlych oblastí sveta by mohla mať dopad až na 1 miliardu ľudí.

Zdroj: unilad.co.uk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vedci chcú, aby sa až polovica zemskej pôdy a oceánov stala prírodnou rezerváciou”