Vláda schválila celoplošné testovanie na COVID-19. Testovať sa budú aj deti nad 10 rokov

V aktuálnych chvíľach boli prostredníctvom TASR uverejnené informácie o schválení celoplošného testovania Slovenska na COVID-19. Testovať sa majú všetci Slováci, vrátane detí nad 10 rokov. Vládny kabinet tak rozhodol po dnešnom mimoriadnom rokovaní.

Testovanie má prebiehať pod záštitom Ozbrojených síl SR, ktoré majú zhromaždiť 8000 príslušníkov OS SR, ktorí vykonajú celoštátne testovanie Slovákov. Minister obrany o pripravenosti vojakov nepochybuje ani napriek tomu, že sa o pláne celoplošného testovania dozvedel až minulý pondelok. O detailoch ich prípravy prezradil:

„Nasadíme všetkých dostupných vojakov, policajtov, hasičov, aby sme to technicky zvládli. Evidujem vyjadrenia zo samospráv a štátnej správy, že potrebujú viac informácií, každý jeden starosta môže očakávať návštevu, kde sa dozvie všetky detaily. Plánovali sme všetko.“

 

 

Materiál, informujúci o výsledkoch dnešných rokovaní prezrádza: „Testovanie na celoštátnej úrovni pomôže lepšie identifikovať existujúce ohniská nákazy, umožní poskytnutie primeranej zdravotnej starostlivosti aj pre prípady so slabými alebo žiadnymi príznakmi ochorenia COVID-19 a účinnejšie oddelenie nakazeného obyvateľstva.“ S testovaním sa má začať v najviac zasiahnutých oblastiach Slovenska. Testovanie týchto oblastí nazvala vláda pilotným testovaním a prebiehať bude v okrese Námestovo, Dolný  Kubín, Tvrdošín a Bardejov. Začať s celoplošným testovaním sa má už o pár dní, konkrétne 30. októbra až 1. novembra, pričom sa zopakuje počas nasledujúceho víkendu, teda 6. až 7. novembra.

Šéfka rezortu spravodlivosti, Mária Kolíková, sa o testovaní vyjadrila:

„Som presvedčená, že celoplošné testovanie je jedno z opatrení, ktoré je potrebné zrealizovať.“ Vláda bude v najbližších dňoch rokovať ohľadom podrobností, ktoré budú uverejnené ihned‘, ako to bude možné. Aktuálne sa ešte nevie, či bude na dobrovoľnej, alebo povinnej báze. Politickí predstavitelia taktiež potvrdili, že ľudí pred nákazou počas testovacích dní ochránia najmä rúška.

 

Niektorí odborníci spochybňujú presnosť nakúpených testov, avšak podľa premiéra je senzitivita testu na úrovni 96,52%. Šéf Štátnych hmotných rezerv, Ján Rudolf, prezradil, že rokovania o dodávke testov sa zúčastnilo 20 firiem, avšak vláda vybrala len 3 z nich, ktoré spĺňajú požadované kritériá.

Okrem vojakov majú pri testovaní pomáhať aj zdravotníci. Minister zdravotníctva, Marek Krajčí, povedal o dostupnosti slovenských lekárov: ,,Na Slovensku je 19-tisíc lekárov. Pomôžu aj medici a vojaci. Verím, že na to máme zdravotnícky personál, ktorý sa ochotne zapojí do tejto akcie.“ V schválenom materiáli sa taktiež spomína: „Odber vzoriek na testovanie bude uskutočňovať výhradne odborne kvalifikovaný zdravotnícky personál.“

Ak sa chcete dozvedieť viac o miestach, alebo termíne celoplošného testovania Slovákov, bližšie informácie budú v najbližších dňoch uverejnené prostredníctvom Rozhlasu, televízie Slovenska, TASR a na stránke https://korona.gov.sk/.

Premiér sa taktiež vyjadril k téme pripravovaných opatrení, medzi ktoré majú patriť aj opatrenia na hraniciach. Vláda chystá testovanie aj na všetkých hraničných priechodoch.

Zdroj: startitup.sk, aktuality.sk