Vodičom bude zakázané dotýkať sa mobilu počas šoférovania

Podľa najnovších správ, budú mať vodiči v Spojenom kráľovstve zakázané dotýkať sa mobilného zariadenia počas šoférovania. V súčasnosti tam medzera v zákone umožňuje vodičom uniknúť trestu za hranie hier alebo fotografovanie. Nová legislatíva to však definuje presnejšie a vodičom tak hrozia prísne pokuty. Ministerstvo dopravy uviedlo, že povolené budú len systémy handsfree.

Používanie mobilných telefónov je aktuálne zakázané len na telefonovanie alebo odosielanie textových správ počas jazdy. Nový zákon, ktorý má byť platný na celom území Spojeného kráľovstva, vraj vstúpi do platnosti v priebehu budúceho roku.

Podľa najnovších informácií, čaká všetkých vodičov, ktorí budú prichytení pri porušení pravidiel, pokuta vo výške 200 GBP. Náčelník policajného riaditeľstva, Anthony Bangham uviedol, že telefóny nepredstavujú nebezpečenstvo len pre vodičov, ale aj pre chodcov. Bangham dodal: „Používanie mobilného telefónu počas jazdy je neuveriteľne nebezpečné.

Moment nepozornosti za volantom môže navždy zmeniť životy niekoľkých ľudí. Polícia podnikne rázne kroky proti osobám, ktoré budú používať mobilný telefón počas jazdy na akékoľvek účely.

Súčasný zákon hovorí, že používanie mobilných zariadení je nezákonné len na vykonávanie interaktívnej komunikácie. O hraní hier, využívaní navigácie, či prepínaní hudby žiaľ aktuálne platný zákon nehovorí nič.

Dôležitosť nového zákona potvrdzuje aj prípad z minulého roka, kedy bol Ramsey Barreto uznaný vinným za používanie mobilného telefónu na natáčanie scény havárie počas jazdy.

Udalosť sa odohrala ešte v roku 2018. 51-ročnému vodičovi sa po odvolaní proti rozhodnutiu podarilo vyviaznuť bez trestu. Podľa BBC, ministerka dopravy barónka Vere uviedla, že mobilné telefóny sú rušivé a nebezpečné. Medzera v zákone vraj podľa nej doteraz spôsobovala, že sa nebezpeční vodiči vyhýbali trestu za svoje správanie. Tento názor podporuje aj predstaviteľ cestnej politiky, Nicholas Lyes, ktorý pre BBC uviedol:

„Pokrytie tejto medzery je veľmi vítané a zachytáva množstvo spôsobov, na čo všetko používajú vodiči počas jazdy svoje telefóny. Konečne je potrebné urobiť viac na to, aby bolo toto správanie spoločensky neprijateľné, minimálne tak, ako alkohol za volantom.“

Zdroj: ladbible.com