Z malého šteniatka zlatého retrívra sa stal sprievodca slepého psa

Psy sú naši najlepšími priateľmi a neraz to dokazujú tým, čo pre nás robia. Emocionálne nás podporujú, vedú nás, pomáhajú vyňuchávať veci či hľadať nezvestné osoby.

Pravdepodobne neexistuje žiadna náhrada za to, čo nám ponúkajú. Ukázalo sa však, že psy nevidia veľký rozdiel medzi živočíšnymi druhmi a sú rovnako nápomocné a užitočné aj pre iné druhy, než len pre ľudí.

Príkladom tohto tvrdenia je aj Tao, 12-ročný zlatý retríver, ktorému museli chirurgicky odstrániť obe oči kvôli glaukómu, a Oko, jeho dôveryhodný pomocník.

                tao_mr_winky

Melanie Jackson, milujúca majiteľka Taoa, vyrozprávala, ako to celé prebiehalo. Minulý rok bol Taovi diagnostikovaný glaukómom, očné ochorenie, pri ktorom oko nemôže efektívne odvádzať tekutiny.

Choroba postupovala nečakane rýchlo.

Jedného rána to vyzeralo, že sa mu stav zlepšil, no večer začal krútiť hlavou (psy to robia, keď cítia bolesť), a len o pár hodín neskôr oslepol na jedno oko. To mu následne vybrali a netrvalo dlho, to isté nasledovali aj pri druhom oku.

Psík sa našťastie rýchlo zotavil.

Už po troch dňoch kráčal po schodoch úplne sám a dokázal ísť aj bez vôdzky. Vyzeral šťastne, no aj napriek tomu mala majiteľka pocit, že mu niečo chýba. Tao potreboval, aby si s ním niekto zahral a robil mu spoločnosť, najmä kvôli tomu, že prišiel o zrak.

„Jeho zdravie je teraz naozaj dobré.

Nemá bolesti a aj napriek tomu, že bude mať čoskoro 12 rokov, správa sa ako omnoho mladší pes! Robí všetko, čo robil, okrem skákania do sena a preskakovania živého plotu – denne nachodíme okolo 8 kilometrov a väčšinu dní stále trénuje,“ povedala Melanie.

            tao_mr_winky

Rozhodla sa nájsť psíka, ktorý by bol pre Taoa kamarátom na hranie.

Toto je Oko, ďalší zlatý retriever. Mal asi 8 týždňov, keď ho Melanie dostala, no psie dvojica si okamžite sadla a odvtedy sa stali nerozlučnými. Oko sa nevedomky stal vodiacim psom iného psa. Tao chodí za Okom v čase prechádzky a neraz sa stane, že spolu aj spia. Majiteľka tiež súčasne trénuje Taoa, aby sledoval Okoa a nedostal sa do problémov.

„Trénujem Okoa, ak by som to nerobila, Tao by sa určite ocitol v nepleche, keďže je to typické zvedavé šteniatko. Tao je trénovaný, aby nasledoval Okoovu vôňu a Oko, aby počúval a reagoval na moje príkazy: Stoj, počkaj, choď doprava, choď doľava.“

                  tao_mr_winky

              tao_mr_winky

                  tao_mr_winky

Oko má teraz asi 17 týždňov a zdá sa, že si na svoju novú rolu zvykol. Majiteľka tiež chcela dať do povedomia psí glaukóm. Dá sa tomu zabrániť, ak je diagnostikovaný dostatočne včas. Internetoví používatelia si zamilovali novovzniknutú psiu dvojicu.

Obaja majú úžasné osobnosti: „Tao mamičkin miláčik – je vždy nablízku a je ako môj druhý tieň. Zbožňuje, ak môže niekoho potešiť a jeho najobľúbenejšou činnosťou je ňuchanie – stále ovoniava bobule v živých plotoch. Miluje hľadanie svojich hračiek, keď ich schovám na záhradu alebo v dome.

                  tao_mr_winky

            tao_mr_winky

Oko bol vyšľachtený fantastickým chovateľom z Cornwallu – vždy sme plánovali mať ďalšie šteňa po tom, čo Tao pred 3 rokmi stratil brata Otisa kvôli rakovine, ale kvôli jeho strate zraku a tréningu, ktorý potreboval, sme sa museli sústrediť na neho, kým na to nebol vhodný čas.

               tao_mr_winky

Tao je úžasný pes a každý, s kým sa stretneme, si ho okamžite zamiluje. Ľudia sa často pýtajú, či si s ním môžu selfie.“

Páči sa vám táto psia dvojica?

 

Zdroj: boredpanda.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Z malého šteniatka zlatého retrívra sa stal sprievodca slepého psa”