17. november patrí slušným ľuďom. Podľa ministra obrany si mafiáni a extrémisti uvedomujú, že sa spravodlivosť blíži

Slováci sa na výročie Dňa boja za slobodu a demokraciu rozdelili do dvoch skupin. Do jednej z nich patria tisícky Slovákov, ktorí sa dnes chystajú do ulíc hlavného mesta, aby vyjadrili nespokojnosť s aktuálnym dianím, najmä v spojení so situáciou s pandémiou COVID-19. V Bratislave sa chystajú 2 protesty, pričom jeden z nich je organizovaný extrémistami, skupinou Ultras Slovan. Druhý protest organizujú členovia viacerých politických strán, vrátane Smeru-SD a politickej strany ĽSNS.

Protesty sa budú v hlavnom meste konať aj napriek núdzovému stavu, ktorý je na Slovensku predĺžený o 45 dní.

Núdzový stav zahŕňa aj zákaz zhromažďovania, ktorý bude protestami porušený. Presne pred mesiacom sa konal prvý protest, na ktorom musela kvôli výtržnostiam zasahovať polícia vodnými delami. Polícia SR dodnes hľadá niektorých výtržníkov, ktorým hrozí odňatie slobody na niekoľko rokov.

Podľa slov ministra vnútra, Romana Mikulca, v politickej relácii Na telo,

protesty budú políciou rozpustené, pričom je pripravená aj Vojenská polícia, ktorá zasiahne v prípade akýchkoľvek problémov. Minister obrany, Jaroslav Naď sa k dnešnému spominekovému dňu rozhodol vyjadriť prostredníctvom sociálnej siete, kde napísal: ,,17. NOVEMBER PATRÍ SLUŠNÝM ĽUĎOM. NEPATRÍ VŠAK FAŠISTOM, EXTRÉMISTOM, KOMUNISTOM A UŽ VÔBEC NIE MAFII. A ANI NIKDY PATRIŤ NEBUDE.“

V príspevku poračoval slovami, podľa ktorých sme to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, dosiahli len vďaka odvahe ľudí, ktorí nastavili 17.11.1989 zrkadlo komunistom. Minister pokračoval:

,,V krajine, kde nie je problém kritizovať vládu, mať slobodné médiá, prejaviť slobodne svoj názor, rozhodnúť sa podľa svojich vlastných hodnôt, cestovať kam chceme a kedy chceme či voliť toho, koho chceme. Som nesmierne vďačný generácii mojich rodičov, ktorí sa postavili zlu a nespravodlivosti a umožnili nám žiť v slobodnej krajine.“ Podľa ministra je základ demokracie v tom, že je potrebné konať v rámci zakonov, očakávať práva a zároveň rešpektovať aj práva iných.

17. NOVEMBER PATRÍ SLUŠNÝM ĽUĎOM

NEPATRÍ VŠAK FAŠISTOM, EXTRÉMISTOM, KOMUNISTOM A UŽ VÔBEC NIE MAFII. A ANI NIKDY…

Uverejnil používateľ Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO Utorok 17. novembra 2020

 

Naď zároveň podotkol, že je smutné, že práve kvôli tomu, že spravodlivosť po rokoch konečne prichádza aj na tých, ktorí tu roky rozkrádali majetok všetkých Slovákov, musíme počúvať nacistické či komunistické bludy, prostredníctvom ktorých sa snažia dostať opäť k pilitickej moci. Podľa neho je aktuálna vláda dôkazom slobodnej vôle občanov a demokratickej volebnej súťaže.

Tento vývoj udalostí je výsledkom toho, že sa boja práve tí, ktorí boli pripravení o teplé politické miestečko: ,,Vedia, čo všetko napáchali a čo im za to hrozí. Preto ich jedinou záchranou by bola opäť vláda mafie, akú sme tu zažívali v minulosti.“ Minulá vláda bola vraj vládou, kde sa kumpáni a extrémisti kryli navzájom. Protest, ktorý sa dnes koná na Hodžovom námestí je dôkazom toho, že mafiáni a extrémisti vedia, že sa spravodlivosť blíži: ,,Veľmi rýchlo sa blíži… A preto sú ochotní sa všetci pospájať, aby sa zachránili. Nepodarí sa im to však.“

Minister obrany na záver dodal: ,,SLUŠNÍ ĽUDIA DNES OSTANÚ DOMA. NEPÔJDU NIČIŤ MAJETOK A OHROZOVAŤ ZDRAVIE ĽUDÍ. NEPÔJDU PORUŠOVAŤ ZÁKON. NENECHAJÚ SA ZNEUŽÍVAŤ TÝMI, KTORÍ SA BOJA SPRAVODLIVOSTI. SLUŠNÍ ĽUDIA SI SLUŠNE, NIE PORUŠOVANÍM ZÁKONOV, PRIPOMENÚ HRDINSTVO ĽUDÍ NOVEMBRA 1989.“

K novembrovým udalostiam sa vyjadrila príhovorom aj prezidentka Zuzana Čaputová. 

Príhovor uverejnila prostredníctvom videa s popisom: ,,Pripomíname si výročie 17. novembra, významný deň, akých je v našich dejinách málo. Pripomeňme si ho prosím spôsobom hodným étosu Novembra 89, teda ako dôstojnú oslavu znovuzískanej slobody a demokracie a vyjadrenie vďaky tým, ktorí sa o ne pričinili.“ Prezidentka dodala, aby sme sa nenechali rozhádať politickými lídrami kvôli rozdielným názorom na nosenie rúšok. Podľa prezidentky sme jeden štát, jedna krajina, sme jedno ľudské spoločenstvo.

Celý príhovor si môžete pozrieť tu: