7 vecí, ktoré môže zažiť dieťa rozvedených rodičov

Mnohí z nás predpokladajú, že rozvod môže do života dieťaťa priniesť iba chaos a bolesť. Ale to nie je celkom pravda. Je to preto, že viac ľudí má tendenciu hovoriť o negatívnych dopadoch.

Pochopenie a prijatie pozitívnej stránky rozchodu pomôže rodine prekonať turbulencie a prispôsobiť sa. Deti tak nebudú celú situáciu brať negatívne. Predstavujeme trochu odlišnú stránku rozchodu rodičov.

1. Nebudú sa cítiť pod tlakom a zaoberať sa problémami svojich rodičov

Keď sa deti budú nachádzať v stresujúcom prostredí, začnú pociťovať obrovské emočné a psychologické tlaky. Budú im chýbať stretnutia s oboma rodičmi, ale aj napriek tomu, sa môžu cítiť šťastné.

Dieťa by nemalo riešiť problémy, ktoré majú dospelí. Po rozchode by sa rodičia mali pokúsiť zahodiť svoje problémy z minulosti za hlavu a vychádzať v záujme detí. Týmto spôsobom sa deti naučia, že vzťahy úplne nezaniknú a existujú spôsoby, ako veci riešiť pozitívnejšie.

2. Rozchody môžu spôsobiť, že deti sa stanú zodpovednejšími

To platí pre staršie deti, najmä ak majú súrodencov. V tejto situácii sa staršie dieťa stane ochrancom pre svojich mladších súrodencov. Budú súcitní a budú sa starať o to, aby sa malým deťom darilo. Vyrastú z nich silnejší a vyspelejší ľudia. Toto viac ovplyvňuje dievčatá, pretože zistenie, že ich otec a mama už nie sú spolu sa pre nich stáva znamením, aby začali byť zodpovednejšie.

3. Vaše dieťa pozná význam zdravého vzťahu

Mali by ste bojovať a urobiť maximum pre to, aby ste vo vzťahu prekonali ťažké chvíle. Ide tu však o to zistiť, kedy je čas prestať do toho investovať svoj čas. Znamená to, že by ste nemali trpieť, keď veci nejdú správnou cestou. Vaše dieťa to uvidí a z vášho príkladu pochopí, že je správne uspokojiť sa s nezdravým a nešťastným manželstvom.

4. Budú empatickejší

Nie je možné s určitosťou povedať, kedy sa u dieťaťa vyvinie empatia. Zmena rodiny však môže spôsobiť, že deti budú lepšie vnímať problémy iných ľudí, čo môže hrať dôležitú úlohu v tom, že sa stanú empatickejšími. Budú lepšie rozumieť životu, budú nápomocní, tolerantní a starostlivosť sa stane súčasťou ich prirodzenosti, vďaka čomu budú viac akceptovať svoje okolnosti a situácie.

5. Dieťa sa bude lepšie socializovať

Keď dieťa začne žiť v 2 rôznych domácnostiach, dá mu to príležitosť vybudovať si lepšie komunikačné schopnosti. Dieťa uvidí, ako rodičia prostredníctvom rozvodu komunikujú. Keď to zažijete, dieťa sa naučí, ako byť lepším v rozprávaní a prejavovaní v kritických situáciách. Ale aby sa to stalo pre dieťa prínosom, musia mať rodičia medzi sebou dobrú komunikáciu.

6. Deti budú silnejšie a úspešnejšie

75% až 80% detí rozvedených rodičov sa stane dospelými, ktorí sa dokážu ľahko prispôsobiť rôznym situáciám. Budú mať vyššiu šancu na dosiahnutie kariérnych a vzdelávacích cieľov, ako aj na rozvoj schopnosti budovať pevnejšie a užšie vzťahy.

7. Spoločná starostlivosť poskytne vášmu dieťaťu kvalitnejší čas s oboma rodičmi

V manželskom živote zvyčajne jeden z rodičov prevezme viac povinností, pokiaľ ide o deti a domácnosť. Po rozchode sa však každý rodič môže sústrediť viac na dieťa. To poskytne dieťaťu príležitosť lepšie spoznať svoju mamu a otca.

Myslíte si, že rozvod je správnym riešením, najmä pre dieťa ? Ak ste sa rozviedli, ako vaša rodina, najmä vaše deti, prechádzali zmenami ?

Zdroj: www.brightside.me
Zdroj foto: www.pexels.com