88% priaznivcov Trumpa verí, že Biden nevyhral legálne

Prevažná väčšina priaznivcov prezidenta Donalda Trumpa sa domnieva, že voľby boli zmanipulované. Anketa, ktorú zverejnil The Economist a YouGov 19. novembra, ukazuje silu nepravdivých informácií. Od začiatku zverejňovania volebných výsledkov začiatkom tohto mesiaca, uvádzal Trump dlhý zoznam nepodložených tvrdení, ktoré podporovali domnienku, že Bidenovo víťazstvo majú na svedomí volebné podvody.

Prieskum ukázal, že 79% Trumpových priaznivcov si myslí, že k podvodom došlo, a to aj napriek tomu, že všetci volební úradníci potvrdili, že neexistujú dôkazy o rozsiahlych podvodoch v žiadnom štáte USA. Približne 64% jeho voličov sa domnieva, že s hlasovacími lístkami bolo manipulované tak, aby zvýhodňovali Bidena. Až 48% respondentov v prieskume uviedlo, že sa tento rok určite pokúsili hlasovať aj nelegálni prisťahovalci.

Napriek veľkému počtu priaznivcov, ktorí veria prezidentovým tvrdeniam,

približne polovica z nich stále očakáva pokojný presun moci. Údaje sú v príkrom rozpore s podporovateľmi Bidena. Iba 2% z nich sú presvedčení, že mohlo dôjsť k volebným podvodom. Zatiaľ čo Trump v súčasnosti podniká právne kroky s cieľom zabrániť Bidenovmu nástupu, mnoho amerických organizácií vydalo vyhlásenia vyvracajúce Trumpove obvinenia.

Federálna agentúra pre kybernetickú bezpečnosť vyhlásila, že voľby, ktoré sa konali 3. novembra boli tie najbezpečnejšie v amerických dejinách. Neexistujú dôkazy o tom, že by niektorý volebný systém vymazal alebo stratil hlasy, zmenil hlasy alebo akýmkoľvek spôsobom zaznamenal klamlivý údaj. Podľa právnych predpisov USA boli na Trumpovu žiadosť prepočítané hlasy vo viacerých štátoch. Po prepočítaní sa potvrdilo víťazstvo Bidena.

Až 62% Trumpových voličov tvrdí, že prepočty im poskytnú väčšiu dôveru. Počas prepočítavania hlasov, úradníci v štyroch volebných obvodoch, zistili únik približne 5 800 hlasov. Aj keď to malo za následok pripísanie približne 1 400 hlasov navyše pre Trumpa, Biden je stále jasným víťazom. Brad Raffensperger, štátny tajomník pre Georgiu, uviedol, že únik bol spôsobený ľudskou chybou a neexistujú žiadne náznaky rozsiahlych podvodov.

Raffensperger povedal: ,,Historický prvý volebný audit opätovne potvrdil, že nový bezpečný systém hlasovania v štáte bol naozaj presný. Je to zásluha tvrdej práce našich volebných úradníkov.“ Biden je prvým demokratom, ktorý v Georgii zvíťazil od znovuzvolenia prezidenta Billa Clintona v roku 1996. V roku 2016 zvíťazil prezident Trump o 5 percentuálnych bodov nad demokratkou Hillary Clintonovou.

Zdroj: unilad.co.uk