“Ak ide o budovanie Únie rovnosti, nebudeme zaháľať!”: Do roku 2025 chce Európska únia presadiť rovnosť pre komunitu LGBTIQ

Členovia LGBTIQ komunity to nemajú ľahké, keďže väčšinu ich života sa stretávajú s nepochopením či dokonca aj s diskrimináciou. Ešte v júli tohto roku sme Vám priniesli výsledky prieskumu Európskej únie týkajúcej sa práve tejto komunity a úskalí z akými sa musia aj na Slovensku denne stretávať.

Iba 26% členov LGBTIQ na Slovensku sa otvorene priznáva k inej orientácii a až 46% členov tejto komunity boli terčom diskriminácie. Európska únia však prednedávnom prišla z prevratným riešením, ktoré má pomôcť práve tejto skupine ľudí.

Európska komisia ešte 12. novembra oznámila prostredníctvom Facebooku svoju úplne prvú stratégiu, ktorou chce pomôcť komunite LGBTIQ a jej členom.

“Dnes prijímame našu úplne prvú stratégiu pre rovnosť LGBTIQ v Európskej únii aby sme posilnili našu spoločnú snahu zaručujúcu, že s každým [človekom] sa bude zaobchádzať rovnako,” oznámila Európska komisia.

Vyjadrili sa aj, že rovnosť a nediskriminácia predstavuje základné hodnoty a práva v Európskej únii. Preto chcu nabádať všetky krajiny v EÚ aby si zakladali na existujúcich praktikách a vytvorili si tak vlastné akčné plány pre zaistenie rovnosti pre komunitu LGBTIQ.

 

Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému dlaň, držanie, dúha

Zdroj: pexels.com

 

Určili si tak kľúčové ciele, ktoré by chceli splniť do roku 2025. Medzi ne patrí boj proti diskriminácii hlavne v pracovnom sektore. V ich snahe bude aj zaručenie bezpečia a ochrany pred činmi z nenávisti či slovnými nenávistnými prejavmi. Rovnako plánujú ochrániť práva rodín v komunite LGBTIQ tým, že povolia párom adopciu detí naprieč celou EÚ.

V neposlednom rade sa budú snažiť tieto hodnoty rovnosti komunity presadiť aj na celom svete. “Spoločne dokážeme spraviť Európu lepším a bezpečnejším miestom pre všetkých [ľudí],” dodali na záver svojho príspevku.

 

We will not rest when it comes to building a Union of equality.

Today, we are adopting our first-ever strategy on…

Uverejnil používateľ European Commission Štvrtok 12. novembra 2020