Aká dôležitá je prítomnosť protilátok proti koronavírusu vo vašom organizme?

V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, že prítomnosť protilátok proti koronavírusu je nekonečná. Okrem toho už boli zaznamenané prípady, kedy rovnaká osoba niekoľkokrát ochorela. Čomu teda veriť a kde hľadať ochranu pred chorobou, ktorá otriasla celým svetom?

Vedci predpokladajú, že existuje iná forma imunity, ktorá je nezávislá od protilátok. Hlavnú úlohu tu zohrávajú T bunky alebo T lymfocyty. Čo to je a prečo sa o tom začína čoraz viac hovoriť?

blue hand sanitizer pump bottleunsplash

PRÍTOMNOSŤ PROTILÁTOK KORONAVÍRUSU

T lymfocyty sú imunitné bunky. Ich cieľom je identifikovať a zbaviť sa patogénov, ktoré infikujú bunku. Okrem toho, môžu zničiť už infikované bunky. Ako to funguje? Na povrchu T buniek sú proteíny, viažu sa na cudzie proteíny a ničia ich.

Najdôležitejšou vlastnosťou T buniek je ich životnosť. Po chorobe môžu byť v tele aj niekoľko rokov. Pretože T bunky zvyšujú dlhodobú pamäť imunitného systému, telo ľahšie reaguje na starý patogén.

Vedci zatiaľ skúmajú túto problematiku. Najskôr sa ukázalo, že človek nemusí mať protilátky proti koronavírusu. Ale zároveň má T bunky, ktoré rozpoznávajú Covid-19.

Po druhé, experimenty ukázali, že niektorí ľudia boli imúnni ešte pred začiatkom pandémie. Vedci za týmto účelom skúmali vzorky krvi zhromaždené pred niekoľkými rokmi. T bunky môžu byť tiež u ľudí, ktorí v zásade neprišli do styku s vírusom.

coronavirusunsplash

Tvorba imunity

Aby ste pochopili, aké dôležité sú T bunky, uvedieme príklad úplne inej choroby. Každý vie, čo je syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Ako postupuje, choroba ničí väčšinu T buniek. Bez liečby to môže u človeka spôsobiť smrť.

Ako sa vytvára imunita? Ak je imunitná odpoveď normálna, vrodený imunitný systém reaguje najskôr na vírus (napríklad chrípku). Ten po niekoľkých týždňoch spustí produkciu protilátok. Ale súbežne s týmto procesom, doslova 4. – 5. deň, sa začínajú objavovať T-lymfocyty, ktoré už pracujú na zničení infikovaných buniek.

person in blue shirt lying on bedunsplash

T bunky a koronavírus

Keďže T bunky reagujú na koronavírus, mohli by sa použiť na vytvorenie vakcíny. Vedci z Oxfordskej univerzity na tom pracujú a ich vakcína už ukázala, že okrem protilátok, bude môcť vyrábať aj T bunky. Vakcína sa navyše už testuje.

Úlohou je teraz presne pochopiť, ako koronavírus ovplyvňuje T bunky. Čím skôr sa tak stane, tým efektívnejší bude vývoj vakcíny.

Avšak s T-lymfocytmi to, bohužiaľ, nie je až také ružové. Napríklad, u ťažko chorých pacientov môže väčšina z nich zomrieť. Okrem toho, produkcia T buniek v priebehu rokov klesá. Aj to je dôvod, prečo starší ľudia umierajú častejšie.

Prítomnosť protilátok proti koronavírusu je samozrejme dobrá. Ale, bohužiaľ, nejde o všeliek. Dbajte na svoje zdravie, posilňujte imunitný systém. To platí najmä v tomto chladnom období.

 

Zdroj: takprosto.cc