Ako bude očkovanie proti Covid-19 prebiehať na Slovensku? Bez neho sa pravdepodobne nebudeš môcť voľne pohybovať po Európe!

Viaceré spoločnosti ukončili svoje klinické testy vakcín proti koronavírusu s vysokou mierou úspešnosti. V prvej polovici decembra by už tak mnohé krajiny mohli dostať prvé várky vakcín no Slovensko si ešte bude musieť počkať. Podľa dostupných informácii sa Slovensko dočká vakcíny v najbližších troch mesiacoch. Avšak ako informuje TA3, zorganizovať očkovanie tisícok Slovákov bude logisticky náročné. No na Slovensku sa už pripravuje aj vakcinačný plán!

Premiér Igor Matovič sa tak vyjadril, že by bol rád ak by sa očkovanie zúčastnilo čo najviac ľudí.  

Až vtedy bude teda očkovanie naozaj efektívne v boji proti koronavírusu.

No ani sám premiér stále netuší ako bude vyzerať informačná kampaň, ktorú Slovensko spustí. Zdá sa však, že očkovanie prebehne v dvoch várkach na zaistenie najväčšej možnej imunity proti ochoreniu Covid-19. Aký však bude presný postup? Kto bude mať ako prvý nárok byť zaočkovaný?

 

Fotobanka s bezplatnými fotkami na tému bolesť, choroba, detailný záber

Zdroj: pexels.com

 

Kto pôjde prvý?

 „V prvom rade samozrejme sa tá vakcína ponúkne zdravotníckym pracovníkom, ktorí sú najviac vystavení tomu riziku, následne ľuďom, ktorí sú najviac rizikoví, to znamená chorí, starší ľudia nad 65 rokov, a teda aj mladší ľudia, ktorí majú viacero chorôb,“ oznámil premiér v rámci vakcinačného plánu. Podľa slov premiéra, medzi poslednými sa budú môcť zaočkovať tí, ktorí sú najmenej ohrození.

Vakcinácia na Slovensku bude dobrovoľná no nie je isté či to tak bude aj v rámci iných krajín v Európe. 

Infektológ Pavol Jarčuška tak tvrdí, že sa diskutuje o tom, že Európska únia zavedie jednotnú politiku čo sa týka vakcinácie a pohybu osôb. Existuje teda možnosť, že ak keď sa na Slovensku dobrovoľne nedáte zaočkovať, bude Váš pohyb v rámci krajín EÚ obmedzený. No detaily týkajúce sa tejto jednotnej politiky v rámci EÚ sú zatiaľ nejasné.