AKTUALITA: Biden vyhral americké prezidentské voľby a porazil Donalda Trumpa

Joe Biden sa v týchto chvíľach stal oficiálným 46. prezidentom Spojených štátov amerických. Po víťazstve v štáte, v ktorom sa narodil, získal viac ako 270 volebných hlasov, teda viac ako je na víťazstvo potrebné. Okrem Pensylvánie sa mu podarilo zvíťaziť aj vo Wisconsine a Michigane. S 20 volebnými hlasmi v Pensylvánii má Biden aktuálne celkovo 284 volebných hlasov. Demokrati tvrdia, že aj napriek víťazstvu sú voľby vyrovnanejšie, ako predpovedali.

Predtým, ako sa stal kandidátom na prezidenta, pôsobil ako viceprezident Baracka Obamu. Biden je aj najdlhšie slúžiacim senátorom v Delaware. Hlávným heslom jeho kampane bolo to, že sa v prípade víťazstva stane dušou národa. Prisľúbil, že sa bude usilovať o uzdravenie krajiny, ktorá je zlomená Trumpovým doterajším vedením.

Joe Biden trávil dnešné dopoludnie so svojou rodinou v dome v Delaware, keď uvidel správu, že sa pravedpodobne naozaj stane 46. prezidentom USA. Ako uviedol pre CNN jeho tím, už dnes večer vystúpi s prejavom. Počas kampane Biden tvrdil:

„Nezabudnite, výsledky nie sú iba čísla. Čísla zastupujú hlasy voličov, mužov a žien, ktorí si uplatňujú základné právo vyjadriť svoje preferencie.“

Po tom, čo CNN predpokladala, že prezidentský úrad získa Joe Biden, Dana Bash uviedla, že „konvenčná“ Bidenova cesta je „taká nekonvenčná“. Je vraj najkonvenčnejší zo všetkých kandidátov, avšak v tomto volebnom období bola jeho cesta naozaj nekonvenčná. Prezident Trump sa falošne vyhlásil za víťaza volieb už pred niekoľkými dňami.

Odvtedy upozorňuje na údajné nezrovnalosti v sčítaní, no doteraz sa mu nepodarilo predložiť žiadne dôkazy o volebných podvodoch. Trump sa dokonca vyjadril: „Tieto voľby sa neskončili.

Zdroj: edition.cnn.com