Certifikát z testovania už nemusíte nosiť. Poznáme zmeny, ktoré platia od pondelka: zrušený zákaz vychádzania a otvorené kostoly

Od pondelka 16. novembra vstupujú do platnosti nové opatrenia, ktoré schválila vláda. Od dnešného dňa platí aj predĺženie núzového stavu o 45 dní. Premiér spočiatku plánoval predĺženie až o 3 mesiace, no vláda s tým nesúhlasila.

Koaliční partneri sa k zmenám opatrení vyjadrili kritiky. Podľa nich sa menia príliš rýchlo a ľudia sa v nich neorientujú dostatočne. Chcú vraj spolupracovať najmä s partnermi, ktorých slová platia aj o týždeň a nie s takými, ktorí sú nepredvídateľní.

Dnešným dňom sa ukončil niekoľkotýždňový zákaz vychádzania. Od dneška tak modrý cerfitikát, vydaný na niektorom z celoplošných testovaní, nepotrebujete. Úrad verejného zdravotníctva zverejnil informáciu, podľa ktorej už na voľný pohyb nie je certifikát potrebný. Vláda plánovala zavedenie zákazu večerného vychádzania, ktorý sa nakoniec neschváli.

Od zajtrajšieho dňa platia všetky opatrenia, ktoré platili pred niekoľkými týždňami, teda pred zavedením zákazu vychádzania. Vláda potvrdila, že opatrenia, ktoré na Slovensku platili posledný týždeň, sú účinné a Slovensko zaznamenalo znižujúci trend prírastku nakazených.

Epidemiologická situácia na Slovensku sa podľa odborníkov zlepšuje, čo potvrdzuje aj reprodukčné číslo v intervale od 0,7 do 0,9. Igor Matovič pripustil, že opatrenia sa budú uvoľňovať v prípade, ak 7-dňový priemer RT-PCR pozitívnych testov klesne pod 750 alebo ak celoslovenský 7-dňový priemer nakazených klesne pod 2000.

Na Slovensku od pondelka 16.11.2020 platí:

  1. zatvorené budú wellness centrá, kúpaliská, akvaparky a sauny,
  2. reštaurácie môžu podávať jedlo len na terasách alebo zabalené ako „take-away“,
  3. čas vyhradený na nákup pre seniorov ostáva medzi 9:00 a 11:00 (drogérie a potraviny),
  4. zakázané sú aj verejné podujatia s výnimkou krstov, sobášov a pohrebov (maximálne 1 človek na 15 metrov štvorcových),
  5. rúška ostávajú povinné v intraviláne obce,
  6. platí zákaz zhromažďovania,
  7. maximálny počet nakupujúcich v interiéri je jeden zákazník na 15 metrov štvorcových.

Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR nie sú tí, ktorí dochádzajú za prácou za hranice, povinní preukázať sa negatívnym antigénovým testom. Podľa všetkého pre nich platí jediná povinnosť a to preukázať sa pri prechode cez hranice potvrdením o výkone práce. Potvrdenie nájdete vo vyhláške ÚVZ SR. Okrem iného platí, že pri ceste cez hranice z Poľska, Česka, Rakúska a Maďarska, je nutné preukázať sa negatívnym PCR testom, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Ak sa chcete vrátiť na Slovensko z jednej z červených krajín, vstup bude povolený aj bez absolvovaného testu. Jedinou podmienkou je vyplnenie formuláru na stránke kovid.gov.sk a podstúpenie karantény.

Novinkou je otvorenie divadiel, kín, kostolov a fitnescentier. Od 16. novembra bude možné navštíviť bohoslužby s podmienkou dodržiania šachovnicového sedenia, prípadne sedenia v každom druhom rade. Nariadenie sa týka aj kín či filmových predstavení. Konzumácia jedál ostáva zakázaná. Všetci účinkujúci musia mať pred začiatkom podujatia teplotu nižšiu ako 37,2 stupňa Celzia.

Od pondelka sa otvárajú aj fitnescentrá a plavárne.

Pre nich platí povinnosť dodržiavania maximálneho povoleného počtu návštevníkov, maximálne 6 návštevníkov v jednom čase. Priestory plavá

rní a fitnescentier musia byť dostatočne dezinfikované a personál musí nosiť rúško. Povolenie realizácie zápasov dostala aj Slovenskej hokejová a futbalová liga.

Žiaci a študenti za do škôl zatiaľ nevracajú, no žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia sa budú môcť vzdelávať dennou formou v prípade, ak im nie sú v domácnosti prispôsobené podmienky k dištančnej výučbe. 

zdroj: aktuality.sk / vlada.gov.sk

foto:richardseidl1