Česko uvoľnuje opatrenia. Otvoria sa reštaurácie a obchody a to nie je všetko. Kedy sa pridá aj Slovensko?

Vláda rozhodla v nedeľu ráno o uvoľnení protiepidemických opatrení. Česko sa vo štvrtok presunie zo štvrtého do tretieho stupňa rizika. S obmedzeniami sa tak budú môcť otvoriť obchody, služby i reštaurácie, povedal minister zdravotníctva Jan Blatný (za ANO).

„Dneškom bolo splnené sedem dní, keď zostal index protiepidemického systému PES pod šesťdesiatimi bodmi,“ povedal Blatný, podľa ktorého je teda možné presunúť opatrení na tretí stupeň.

Vláda pôvodne počítala s tým, že sa bude uvoľnovať už od pondelka, nakoniec sa jednomyseľne zhodla na štvrtku. „Ešte do piatku bola väčšina krajov v situácii, ktorá nebola epidemiologicky optimálna. Avšak sa domnievame, že v najbližších dňoch dôjde k výraznému zlepšeniu situácie, „povedal Blatný. „Rozhodnutie posunúť termín na štvrtok bol kompromis. Dáva podnikateľom istotu a možnosť sa na to pripraviť, „doplnil ho minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Šéf koaličných sociálnych demokratov Jan Hamáček chcel pôvodne rozvoľniť až v pondelok 7. decembra. K zmene názoru ho presvedčil argument, že ľudia by mali pred Vianocami málo času na nákupy, a mohli by sa tvoriť fronty. „Toto je rozumný kompromis, ktorý umožní absolvovať ešte jeden nákupné víkend pred Vianocami. Verím, že ľudia svoje nákupy nejako rozfázují, rozvrhnú, a že budú dodržiavať všetky opatrenia, „dodal Hamáček.

Podľa Blatného je nepravdepodobné, že by do konca roka prešlo Česko do druhého stupňa a došlo by teda k ďalšiemu uvoľneniu. Je teda podľa neho nutné predĺžiť núdzový stav, ktorý teraz platí do 12. decembra.

Nedeľné rozhodnutie vlády tak znamená napríklad znovuotvorenie reštaurácií, všetkých obchodov i prevádzok služieb alebo zrušenie obmedzení voľného pohybu osôb v nočných hodinách. Vonku by sa mohlo schádzať až 50 ľudí namiesto súčasných šiestich, skončiť by mal aj zákaz konzumácie alkoholu na verejne prístupných miestach. Obchody budú môcť opäť otvoriť aj v nedeľu.

Naopak povinnosť nosiť rúška vo všetkých vnútorných priestoroch a vo vybraných verejných miestach zostáva. Opatrenia budú ďalej platné pre celú krajinu.

Povolené budú aj vianočné trhy, hoci ich konania vláda naďalej neodporúča. Podľa Blatného je na jednotlivých mestách, či trhy usporiadajú. Stánky budú musieť byť postavené štyri metre od seba a nebude možná konzumácia potravín a nápojov na mieste. Vláda nijako neobmedzuje oslavy Mikuláša, ktoré pripadajú na budúcu sobotu. „Špeciálne mikulášska vyhláška nie je,“ povedal Blatný, podľa ktorého platí povinnosť nosenia rúšok a rozstupov. „Mikuláši aj čerti budú musieť dodržiavať rovnaké opatrenia ako pozemské bytosti,“ dodal minister.

Uvoľnenie sa nemá týkať škôl. Ministerstvo školstva potvrdilo, že školy do tretieho stupňa opatrení prejdú až v pondelok 7. decembra. Do škôl sa vrátia celej strednej školy a prvé ročníky vysokých.

Uvoľnenie opatrenia vítajú niektoré opozičné strany. „Snáď štvrtkom skončí diskriminácie drobných predajcov, malých predajní,“ povedal šéf občianskych demokratov Petr Fiala.

Podobne hovorí aj predsedníčka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Ak mám z niečoho radosť, tak je to skutočnosť, že od štvrtka budú mať malí obchodníci konečne rovnaké postavenie ako veľkí podnikatelia a nebude hrať úlohu mocná lobby,“ uviedla.

Uvoľnenie v praxi:

 • Stravovacie zariadenia sa budú môcť znovu otvoriť vo štvrtok. V prevádzke budú môcť byť od 06:00 do 22:00. Pri stole budú môcť byť maximálne štyria ľudia. Reštaurácie budú smieť naplniť kapacitu na 50 percent.
 • Všetky obchody sa budú môcť otvoriť vo štvrtok. Platiť bude pravidlo 15 metrov štvorcových na zákazníka, skúšanej odevy a obuv nebudú musieť byť v izolácii.
 • Všetky obchody budú môcť otvoriť tiež v nákupných centrách. Zatvorené však zostanú detské kútiky aj food Courty. Jedlo bude možné naďalej predávať cez okienko, konzumácie na mieste nebude možná.
 • Všetky služby budú môcť obnoviť prevádzku vo štvrtok. Personál bude musieť používať rúšku alebo respirátor. Už nie je potrebné mať ochranný štít.
 • Ruší sa zákaz voľného pohybu osôb a nočného vychádzania.
 • Ruší sa zákaz konzumácie alkoholických nápojov na verejnosti.
 • Ruší sa zákaz nedeľného predaja.
 • Hromadné akcie sa môžu konať v počte desiatich ľudí vo vnútorných priestoroch, vonku môže byť 50 ľudí. Svadby a pohreby sa môžu konať v počte 30 ľudí. Počty ľudí na bohoslužbách sa budú riadiť kapacitou kostola. 
 • Poskytovanie ubytovacích služieb je bez obmedzení.
 • Múzeá môžu otvoriť svoje kapacity zo štvrtiny a na pamiatky môžu skupiny do desať ľudí. Pre divadlá a kiná stále platí zákaz divákov. Pre knižnice platí jedna osoba na 15 metrov štvorcových.
 • Bude uvoľnené amatérske športovanie. Vo fitness centrách budú môcť prebiehať lekcie za účasti deviatich klientov a inštruktora. Profesionálne súťaže budú bez osobitného režimu, ale aj divákov. Amatéri musia športovať s rúškami, profesionáli nemusí, ak sú pravidelne testovaní.