Dobrovoľník, ktorý dostal 95% účinnú vakcínu tvrdí, že vedľajśie účinky boli podobné „ako pri bežnej chrípke“

Nová vakcína pochádza od americkej spoločnosti Moderna, pričom prvé údaje ukazujú, že je takmer na 95% účinná pri ochrane pred vírusom.

Tiež sa predpokladá, že môže byť účinná pre všetky vekové skupiny vrátane starších ľudí. Minister zdravotníctva Matt Hancock oznámil, že Spojené kráľovstvo zabezpečilo päť miliónov dávok novej vakcíny, s 94,5% účinnosťou. Vakcína však nebude k dispozícii až do jari, čo znamená, že zatiaľ máme iba informácie, ako ju znášajú pacienti, ktorí ju v rámci pokusov podstúpili.

Neal Browning z Bothellu vo Washingtone bol druhou osobou, ktorá kedy podstúpila vakcináciu, ktorá predtým nebola testovaná na zvieratách, ako pri iných pokusoch.

Browning uviedol, že riziká sú „minimálne“ v porovnaní s pozitívnym dopadom. Vo svojom videu prostredníctvom odkazu Good Morning Britain povedal. „Pretože sme vakcínu odskúšali v rannom štádiu, nechali nás asi hodinu na klinike, aby sa uistili, že nenastane nepriaznivá reakcie. Táto vakcína sa predtým netestovala na zvieratách, nieto ešte na ľuďoch. Druhá injekcia bola o štyri týždne neskôr. V obidvoch prípadoch som nezaznamenal žiadne problémy okrem toho, že som sa ráno zobudil s boľavým ramenom.“

Na otázku, či sa Browning cíti nervózny z dobrovoľníctva, povedal. „Vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú proti očkovaniu. Moja matka je registrovaná zdravotná sestra a tiež aj moja manželka je registrovaná zdravotná sestra, takže som vyrastal v tomto prostredí. Urobil som si prieskum. Vytvorili hromadu dokumentov s vysvetlením, ako to v skutočnosti funguje. Riziká sa zdali byť minimálne. Nie je šanca, aby ste z tejto injekcie dostali Covid-19, pretože v tejto vakcíne nie je žiadna časť vírusu.“

Spoločnosť Moderna uviedla, že plánuje podať žiadosť o schválenie používania vakcíny v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov po úspešných pokusoch, hoci sa predpokladá, že vo Veľkej Británii bude k dispozícii až na jar.

Spojené kráľovstvo tiež objednalo 40 miliónov dávok vakcín Pfizer a BioNTech, pričom výsledky klinických štúdií naznačujú, že je na 90% účinná.

Zdroj: www.ladbible.com
Zdroj foto: www.pexels.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Dobrovoľník, ktorý dostal 95% účinnú vakcínu tvrdí, že vedľajśie účinky boli podobné „ako pri bežnej chrípke“”