Ekológovia bijú na poplach: Veľká koralová bariéra stratila v priebehu 25 rokov polovicu svojej koralovej kolónie

Klimatické zmeny sú jedným z najväčších problémov v modernej histórii Zeme. Pociťovať to môžeme napríklad pri teplotných výkyvoch alebo prírodných katastrofách, ktoré každým rokom pribúdajú aj na miestach, kde sa predtým nevyskytovali. Zmeny klímy pôsobia rovnako negatívne aj na zvieratá a rastliny. Takéto zmeny priamo ohrozujú aj kolónie koralových útesov, ktoré v dôsledku zmeny klímy hynú závažnou rýchlosťou.

Vedci z Queenslandského ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies sledovali veľkosť komunít a kolónií vo Veľkej koralovej bariére medzi rokmi 1995 až 2017. Austrálski vedci tak zistili že v priebehu 22 rokov, počet takmer všetkých malých, stredných aj veľkých koralov sa zmenšil.

Väčšie škody boli zaznamenané v severnej a strednej časti Veľkej koralovej bariéry hlavne v rokoch 2016 a 2017. Vtedy tam došlo k masovému blednutiu koralov. Začiatkom roku 2020 bola južná časť dokonca vystavená rekordným vysokým teplotám vody.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Prirodzené prostredie pre ryby vymiera

“K zníženiu počtov došlo rovnako v plytkých aj hlbokých vodách a prakticky v rozsahu všetkých druhov alebo hlavne pri vejárovníkoch a koraloch v tvare stolu. Tieto boli najhoršie zasiahnuté rekordnými teplotami, ktoré spustili masové blednutie v roku 2016 a 2017.

Mysleli sme si, že Veľká koralová bariéra je chránená svojou celkovou veľkosťou ale naše výsledky poukazujú na to, že aj svetovo najväčší a relatívne dobre chránený systém útesov je čím ďalej viac v ohrození a zmenšuje sa,” priblížil spoluautor štúdie, profesor Terry Hughes. Znižovanie počtu koralov tak vyústi do straty prirodzeného prostredia pre ryby ale aj zníženie ich počtu a následné zníženie produktivity rybárskych oblastí v okolí koralových útesov.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Hlavný autor štúdie – Dr. Andy Dietzel – tvrdí, že schopnosť Veľkej koralovej bariéry zotaviť sa a jej odolnosť je v ohrození v porovnaní s minulosťou. Tentokrát je v kolóniách čím ďalej tým menej mladých koralov a rovnako aj menej veľkých koralov, ktoré sa rozmnožujú. “Ak chceme porozumieť ako sa koralové populácie menia a či sa dokážu zotaviť medzi škodovými udalosťami, potrebovali by sme detailnejšie demografické údaje: o prírastkoch, reprodukcii a veľkostnej štruktúre kolónií,” dodal Dr. Dietzel. 

 

zdroj: unilad.co.uk