Emotívne fotografie zachytávajú českých pacientov bojujúcich s koronavírusom

Aj napriek stále zvyšujúcemu sa počtu obetí sú niektorí ľudia presvedčení, že ochorenie COVID-19 neexistuje. Niektorí zasa tvrdia, že postihuje len starších ľudí s oslabenou imunitou. Opak je však pravdou a vývoj situácie posledných týždňov dokazuje, že koronavírusom sa nakazí človek bez ohľadu na vek.

Nasledujúce fotografie vznikli na infekčnom oddelení Kliniky infekčných chorôb vo FN Brno v Českej republike, kde sú liečení prevažne starší pacienti s COVID-19 pozitívnym testom. Ich priebeh ochorenia si vyžaduje neustálu lekársku starostlivosť a preto sa ocitli až na nemocničnom lôžku. Všetci pacienti na fotografiách súhlasili so zverejnením záberov, ktoré majú pomôcť ukázať realitu na preplnených infekčných oddeleniach. Autotom fotiek je Patrik Uhlíř FOTO & VIDEO Studio.

Množstvo ľudí je už niekoľko týždňov izolovaných od rodín. Okrem pacientov sú to aj lekári, ktorí sú vystavovaní riziku počas každej jednej pracovnej zmeny. Lekári sú okrem zdravotníkov, často aj psychológovia, prejavujúci empatiu a niekedy aj dotyky, ktoré pacientom pomáhajú zvládať ťažké chvíle.

Lekári, zdravotné sestry a zdravotní asistenci sú odhodlaní k záchrane života a s každým pacientom bojujú až do poslednej chvíle.

Jedným z hlavných dôvodov ťažkého prebiehu vírusu COVID-19 u starších ľudí je ich oslabená imunita. Je preto dôležité posilňovanie imunity výživovými doplkami, pobytom na čerstvom vzduchu, pohybovou aktivitou a zdravou stravou.

Práca v ochranných skafandroch je naozaj náročná aj pre mladého zdravého človeka. Aj napriek tomu, že personál nemocníc je profesionálny, aj na nich sa prejavujú známky únavy, stresu a vyčerpania.

Podľa zdravotníkov to u všetkých hospitalizovaných začína približne rovnako, rovnakými príznakmi, ktoré sa však časom zhoršili natoľko, že museli byť umiestnení na jednotku intenzívnej starostlivosti. U väčšiny z nich to začalo zvýšenou teplotou, kašľom, dýchavičnosťou a únavou. 

Nasledujúca fotografia zobrazuje zdravotný personál, bojujúci o život pacienta s COVID-19.

Podľa lekárov, pracujúcich na tomto odelelní, by bol pacient s vážnym priebehom ochorenia prevezený na špecializované odelenie ARO po tom, čo by mu bola zavedená endotracheálna intubácia. V aktuálnych dňoch však pacient zostáva na klasickom oddelení, ktoré je nedostatočne vybavené.

Všetky fotografie z Kliniky infekčných chorôb vo FN Brno si môžete pozrieť tu.

Zdroj: FB/Patrik Uhlíř FOTO & VIDEO Studio