Jednoduchý návod na výrobu rúška s miestom na filter. Chráňte seba aj vašich blízkych!

Pri súčasnej dlhotrvajúcej pandémii je nevyhnutné pokračovať vo všetkých prijatých opatreniach. Rúško je v tejto zložitej dobe jedným z hlavných prostriedkov ochrany. Keďže ho potrebujeme pravidelne, nie je veľmi výhodné ani ekologické nakupovať tie jednorazové. Pozrite si návod, ako ušiť látkové rúško na tvár vlastnými rukami.

Tento model sa skladá z dvoch textilných vrstiev a vreciek na opakovane použiteľný filter. Takúto pohodlnú, anatomicky tvarovanú masku si môžu ušiť aj začiatočníci. Postupujte podľa nasledujúcich krokov:

BUDETE POTREBOVAŤ

  • 2x bavlnená tkanina 20 cm x 30 cm
  • 1x filtračná tkanina 20 cm x 30 cm
  • 2 gumičky s dĺžkou 15 cm

 

POSTUP

Tvorba strihu mnohých vystraší, ale v skutočnosti je to celkom jednoduché. Hlavná vec je, aby ste kreslili všetko postupne, bez toho, aby ste sa odchýlili od príkladu. Na začiatok si vezmite papier veľkosti A4, pravítko a nakreslíte obdĺžnik, ktorého dĺžka je 24 cm a šírka 14 cm.

Ďalej zmerajte a označte všetky potrebné čiary, ako je to znázornené na obrázku.

Po stranách strihu pridajte pár značiek.

Niekoľko bodov spojte na ľavej aj pravej strane.

Teraz dajte budúcemu rúšku zaoblenejšie tvary. Hotovo!

Modrá označuje požadovanú oblasť látky pre dve vrstvy rúška. Červené pruhy ukazujú, kde budú umiestnené gumičky.

Červené zvýraznenie ukazuje veľkosť filtra. Mal by byť asi 0,5 cm menší, čo sa týka celej plochy, ako dve hlavné vrstvy látky. Týmto spôsobom môžete filter ľahko vložiť do vnútorného vrecka masky.

Po vystrihnutí všetkých potrebných častí z látky (celkovo 3), zošijeme dve vrstvy (nastrihané podľa modrého vzoru). Nezabudnite nechať bočné vrecko na filter. Nezabudnite ani na gumičky, položte ich na látku a zošite na určených miestach. A je to!

Ako vidíte, na výrobe tohto rúška nie je nič komplikované. Prajeme vám a vašim blízkym pevné zdravie!

 

Zdroj: takprosto.cc