Krvácajúceho policajta z teroristického útoku z Viedne zachránil Palestínec a skupina Turkov

Včerajší teroristický úrok v hlavnom meste Rakúska zasiahol doslova celú Európu. Takmer 20 zranených a tri obete je podľa informácií polície konečná bilancia včerajšieho tragického útoku. Zranený boli aj príslušníci ozborejných služieb, pričom jeden z policajtov bol zachránený len vďaka Mikailovi Özenovi a Recepovi Gültekinovi, ktorí neváhali riskovať vlastný život a zachrániť tým príslušníka Policajného zboru. Policajt bol vážne zranený po tom, čo ho zasiahla guľka zo strelnej zbrane zo Slovenska. 

Rakúsko sa tak od včera netrápi už len s rastúcim množstvom nakazených ľudí a obetí koronavírusu, ale aj s následkami včerajšieho teroristického útoku. Zhoršujúca sa situácia v súvislosti s pandémiou COVID-19, zapríčinila dokonca to, že rakúska vláda sa len pred pár dňami rozhodla uzatvoriť celú krajinu, resp. zaviesť lockdown, ktorý platí od dnešného rána.

Rovnako ako mnoho Rakúšanov, sa tak aj dvaja bojovníci MMA, vybrali včera na poslednú kávu z kaviarne. Vybrali sa preto na Schwedenplatz, kde si chceli nechať auto a pokračovať peši. Počas toho, čo parkovali, počuli hlasné výstrely. Mikail Özen o celom incidente prezradil: ,,Na zemi ležali ľudia, niektorí z nich krvácali. Pozreli sme sa na seba. Vedeli sme, čo robiť. Neexistovala iná voľba, než tam ísť pomáhať.“ Len 25 ročný mladík opísal, že postrelený bol aj jeho kamarát, avšak najnebezpečnejším strelám sa stihol vyhnúť. Mladíci následne utekali na policajnú stanicu, kde zmobilizovali policajtov a opísali im útočníka.

Po tom, čo sa vrátili na ulicu, videli ženu, ktorá nič netušila a vybrala sa na ostreľované miesto. Pri tom, čo ju odvádzali preč, uvideli bezvládneho ležiaceho policajta, ktorý krvácal. Zdvihli ho a utekali s ním na policajnú stanicu. Podľa zverejnených zdrojov, bol tetoristický čin naplánovaný mladým islamistom, ktorého strelná zbraň pochádzala zo Slovenska. Özen dodal: ,,Áno, samozrejme, že sme sa včera báli. Bol som napumpovaný adrenalínom, no strach vás núti robiť veci, ktorých by ste inak neboli schopní. Bolo to ako vo vojne.

Okrem spomínaných mladíkov sa k záchrane policajta pričinil aj mladý Palestínec Osama Joda. Ten zbadal postreleného policajta ako prvý a odniesol ho mimo nebezpečnú zónu, za betónovú zábranu. Mladík bol v ten večer v službe v McDonalds na Schwedenplatzi. Zamestnaec rýchleho občerstavenia povedal: ,,Môj manažér sa schovával, ja som sa skryl za betónovú lavičku. Potom na miesto dorazili dvaja policajti a jeden z nich klesol po zásahu k zemi. Odtiahol som ho za lavičku a pokúsil som sa mu zastaviť krvácanie. Útočník bol od nás tak dvadsať tridsať metrov a ďalej strieľal. Všade bola krv.“ Páchateľ sa podľa neho následne vybral na útek.

 

Osama Khaled Joda, 23 Jahre alt, Araber palästinensischer Herkunft, einer der Helden des Unfalls von gestern Abend in…

Uverejnil používateľ Palästinensische Jugend Österreich Utorok 3. novembra 2020

 

 

Zdroj: idnes.cz