Návrat žiakov do lavíc? TOTO sú predpokladané dátumy podľa ministra školstva!

Dištančná výučba už fungovala aj počas prvej vlny koronavírusu a s príchodom druhej vlny ostalo doma viac ako 700 000 žiakov. V laviciach zatiaľ sedia iba žiaci prvého stupňa základných škôl.

To sa čoskoro však môže zmeniť! Minister školstva Branislav Gröhling sa však usiluje o to aby sa mohli žiaci čoskoro vrátiť do lavíc. Budúci týždeň má tak zasadať ústredný krízový štáb, kde sa bude rokovať o iných možných alternatívach vo výučbe počas pandémie.

Nový systém?

Stredoškoláci sa učia z domu už od 11. októbra a od 26. októbra na dištančnú výučbu prešli aj žiaci druhého stupňa základných škôl. Na rokovaní ústredného krízového štábu sa bude prejednávať aj možnosť individuálneho vzdelávania v menších skupinách. Koncept spočíva v tom, že v jednej skupine by sa nachádzalo maximálne 6 žiakov, ktorí by navštevovali školu.

Malo by sa jednať o žiakov, kde je dištančná výučba náročnejšia – deti v hmotnej núdzi alebo zo sociálne vylúčeného spoločenstva.

 

 

Budú testovať žiakov na Covid-19?

,,Boli by sme radi, ak by sa 23. novembra vrátili naspäť do škôl aspoň stredné školy v Bratislave a v Košiciach. Potom od 30. novembra všetci ostatní,“ vyjadril sa k téme Gröhling. Ak všetko pôjde ako má tak by sa mohli všetci žiaci postupne vracať do škôl. V otázke je aj komunitné testovanie no to by podľa ministra bolo “logisticky veľmi náročné”.

Problémom by bolo aj vyriešenie situácie ak by rodičia niektorých deti ich nechceli dať otestovať. Preto minister tiež poznamenal, že sa vráti aj systém semaforov mapujúci epidemiologickú situáciu na Slovensku, ktorý sa im osvedčil.