Pápež František prirovnáva potraty s najatím nájomného vraha

Pápež František vyvolal hnev po tom, čo porovnal potraty s atentátmi či s vraždením. Bola to reakcia na to, že Argentína ponúka obyvateľom bezplatné a zákonom podporené potraty. Pápež, ktorý je pôvodom Argentínčan, bol pred tým, ako sa ujal vedenia vo Vatikáne, biskupom v Buenos Aires. V liste, ktorý poslal demonštrantom proti potratom vo svojej domovskej krajine, uviedol, že Agrentína musí byť hrdá na to, že má ženy, ktoré sú odhodlané bojovať za život

V ručne napísanom liste z 22. novembra František uviedol: „Problém potratov nie je primárne otázkou náboženstva, ale ľudskej etiky, predovšetkým akejkoľvek náboženskej denominácie. Je dobré položiť si dve otázky – „je spravodlivé ničiť ľudský život?“,  „je správne najať vraha?“. Argentínsky prezident Alberto Fernandez dúfa, že potraty budú legálne, bezplatné a ľahko dostupné pre ženy v celej krajine. Mnoho náboženských skupín sa však proti tejto myšlienke dôrazne postavilo a snaží sa tomu zabrániť.

Ženy, ktoré žijú v chudobných štvrtiach Buenos Aires tvrdia, že ich hlasy sú neustále ignorované. Pápaž Františkovi taktiež napísal, že ženy ho požiadali o pomoc už v roku 2018, keď sa malo v parlamente debatovať o legalizácii potratov. Vtedy bolo povolené vykonávanie potratov v prípade znásilnenia a určitých zdravotných dôvodov.

Ale teraz, v roku 2020, prezident krajiny predložil nový návrh zákona, ktorý má ukončiť kriminalizáciu potratov a zbaviť ich súdnej stigmy. Nie je prekvapením, že hlava katolíckej cirkvi je proti potratom, ale zdieľanie takýchto odsúdeniahodných verejných správ poškodzuje boj o to, aby si ženy mohli vyberať, čo budú s vlastnými telami robiť. 

Zdroj: unilad.co.uk