Podľa Nemecka by sa nemali nikde v Európe otvárať lyžiarske strediská. Veľa z nich ale túto sezónu neprežije

V prvej vlne koronavírusu boli slovenskými ohniskami najmä lyžiarské strediská, ktoré boli preplnené turistami. Blížiaca sa zima opäť otvára tému hrozieb rozšírenia vírusu na zimných lyžovačkách. Nemecko sa v rámci tejto témy vyjadrilo, že odporúča európskym partnerom nezahájenie lyžiarskej sezóny.

BBC informovalo, že kancelárka Merkelová tvrdí, že aj napriek tomu, že to nebude ľahké, krajina sa zrejme rozhodne neotvoriť žiadne lyžiarské stredisko. Merkelová sa rovnako vyjadrila, že treba brať do úvahy fakt, že ohniskami šírenia nákazy boli práve tieto turistické lyžiarské centrá. Zároveň dodala, že Nemecko predĺžilo čiastočný lockdown až do 20. decembra.

Uzatvorenie krajiny má okrem iného zahŕňať aj prísnejšie pravidlá, ktoré obmedzia zhromaždenie na päť osôb z maximálne dvoch domácností. Okrem Rakúska sa pandémia v prvej vplne rozšírila v lyžiarských stredickách aj v Taliansku, odkiaľ prichádzali aj nakazení slovenskí turisti.

Giuseppe Conte sa na tlačovej konferencii vyjadril, aby okrem talianských stredísk boli zatvorené, alebo otvorené len čiastočne, aj lyžiarské strediská v iných krajinách. Je dôležité, aby sa turisti nepresúvali medzi krajinami. Prezident Emmanuel Macron v utorok jasne uviedol, že lyžiarske strediská vo Francúzsku zostanú zatvorené až do Nového roka.

Minister financií Gernot Blümel však uviedol, že ak EÚ rozhodne o uzatvorení lyžiarských stredísk, kompenzácie by sa mali vyšplhať na miliardy eur.

Rakúska vláda plánuje otvoriť lyžiarské strediská čo najskôr, najlepšie okamžite po ukončení tvrdého lockdownu, ktorý krajina zaviedla kvôli nekontrolovateľnému nárastu počtu nakazených. Rakúsko okrem toho plánuje zaviesť bezpečnostné postupy, ktoré by mali pomôcť pri minimalizovaní nebezpečenstva počas lyžovania.

Slovensko chce zatvoriť lyžiarské strediská

Podľa premiéra Slovenskej republiky by bolo najlepšou možnosťou neotvárať lyžiarské strediská vôbec, pričom sa pre televíznu stanicu TA3 vyjadril, že pri aktuálnom vývoji počtu nakazených budú môcť Slováci o zimnej lyžovačke len snívať. Aj napriek tomu, že niektorí považujú počet pribúdajúcich pozitívnych prípadov za klesajúci, faktom však je, že sa nijako výrazne neznížil. Dôvodom sú najmä antigénové testy, ktoré prispievajú k nepriaznivému vývoju krivky.

Otváranie lyžiarských stredísk podľa Andreja Doležala, ministra dopravy, prichádza do úvahy po schválení semaforu, prostredníctvom ktorého by boli uvoľňované najprísnejšie opatrenia. Definitívny výsledok však známy ešte nie je, pričom vychádzať bude najmä z koordinácie medzi krajinami EÚ.

Zdroj: bbc.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Podľa Nemecka by sa nemali nikde v Európe otvárať lyžiarske strediská. Veľa z nich ale túto sezónu neprežije”