Podľa výskumu sa u jedného z piatich vyliečených z COVID-19 objaví duševné ochorenie

Výsledky výskumu ukázali, že u 20% ľudí infikovaných COVID-19, bola diagnostikovaná psychiatrická porucha do 90 dní od ich vyliečenia. Mnoho osôb, ktoré sa z vírusu COVID-19 úspešne vyliečili, je vystavených väčšiemu riziku vzniku duševných chorôb. Psychiatri tieto výsledky uviedli po tom, čo štúdia potvrdila, že u 20% osôb bola do 90 dní diagnostikovaná psychiatrická porucha. U pacientov, ktorí sa zotavili z COVID-19, boli zistené najmé úzkosti, depresie a nespavosť. Vedci tiež zistili významne vyššie riziko vzniku demencie.

Odborníci sa už na začiatku pandémie obávali, že tí, ktorí prekonajú COVID-19, budú vystavení väčšiemu riziku problémov s duševným zdravím.

Výsledky výskumu nanešťastie ukazujú, že je to naozaj vysoko pravdepodobné.

Paul Harrison, autor štúdie a profesor psychiatrie na britskej univerzite v Oxforde, uviedol, že lekári a vedci z celého sveta musia urgentne preskúmať príčiny vzniku týchto porúch a určiť nové spôsoby liečby duševných chorôb po prekonaní COVID-19.

Štúdia publikovaná v pondelok v časopise The Lancet Psychiatry, analyzovala elektronické zdravotné záznamy 69 miliónov ľudí v USA, z toho viac ako 62 000 ľudí, ktorým bol diagnostikovaný vírus COVID-19. V priebehu troch mesiacov po pozitívnom teste na COVID-19, bol zaznamenaný prvý pacient so vznikom príznakov úzkostí, depresie a nespavosti. Podľa vedcov je to aktuálne asi dvakrát viac pravdepodobnejšie ako u iných skupín pacientov v rovnakom období.

Štúdia oktem toho poukazuje na to, že u ľudí s už existujúcou duševnou chorobou bola o 65% vyššia pravdepodobnosť diagnostikovania COVID-19 ako u osôb bez týchto problémov.

Podľa autora štúdie by to mohli vysvetliť dva hlavné faktory,

prečo majú ľudia tendenciu k rozvoju úzkosti a depresívnych symptómov: ,,Vírus môže v niektorých ohľadoch ovplyvňovať priamo mozog, možno prostredníctvom imunitného systému, čo vedie k problémom s duševným zdravím.

Dôležitejšie však je, že dôvodom môže byť aj vlastná skúsenosť s tým, že ste mali COVID-19 a uvedomovali ste si všetky veci, ktoré sa vám mohli stať. Služby v zdravotníctve musia byť pripravené poskytovať starostlivosť aj týmto pacientom, najmä preto, že naše výsledky sú pravdepodobne podhodnotené a výskyt psychických porúch je určite omnoho častejší.“

Špecialisti na duševné zdravie, ktorí sa štúdie priamo nezúčastnili, uviedli, že jej výsledky prispievajú k množiacim sa dôkazom, že COVID-19 môže mať vplyv na mozog a myseľ, čo zvyšuje riziko mnohých psychiatrických chorôb. Simon Wessely, profesor psychiatrie na King’s College v Londýne, uviedol, že zistenie, že osoby s poruchami duševného zdravia sú vystavené vyššiemu riziku, že dostanú COVID-19, sa zhoduje s podobnými zisteniami z predchádzajúcich výskumov:

COVID-19 ovplyvňuje centrálny nervový systém a to môže zvyšovať vznik psychických porúch.“

Zdroj: aljazeera.com