Podľa WHO je oslava tohtoročných Vianoc rizikovou záležitosťou. Nemali by sme byť so svojou rodinou? 🎄

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že vyhýbanie sa rodinným stretnutiam by bolo najbezpečnejšou možnosťou osláv týchto Vianoc. WHO tvrdí, že počas vianočných osláv neexistuje možnosť nulového rizika. Úradníci WHO uviedli, že je na samotných vládach, aby zvážili hospodárske a sociálne výhody uvoľnenia pandemických opatrení počas sviatočného obdobia. Jednotlivci sa však aj napriek opatreniam budú musieť sami rozhodnúť, či ohrozia zraniteľnejších príbuzných.

Mnoho európskych krajín bojuje s rastúcim počtom nakazených, ktorý tlačí zdravotné systémy na pokraj síl a núti vlády vydávať opatrenia smerujúce k prísnym obmedzeniam vianočného obdobia. V Írsku budú vianočné opatrenia známe už vo štvrtok alebo v piatok.

Taoiseach Micheál Martin už predtým jasne uviedol, že krajina sa začiatkom budúceho mesiaca vráti späť k obmedzeniam úrovne 3, s možnými úpravami, ktoré umožnia otvorenie maloobchodu včas pre vianočnými oslavami. Maria Van Kerkhove, technická vedúca pracovníčka Wov Covid-19, uviedla, že tieto Vianoce sú naozaj rizikovou záležitosťou:

„Vždy existuje menšie alebo väčšie riziko. Je to neuveriteľne ťažké, pretože najmä počas sviatkov chceme byť s rodinou, no v niektorých situáciách je najbezpečnejšie, keď sa rozhodneme, od toho tento rok upustiť.“ Povedala, že toto rozhodnutie bude musieť urobiť každý sám, rovnako ako aj zvážiť, či existuje potenciálna možnosť, aby nakazil koronavírusom zraniteľnejšie osôby v domácnosti. Van Kerkhova navrhla, aby ľudia porozmýšľali nad virtuálnym spojením počas vianočných osláv: ,,Robíme to v rámci svojej vlastnej ochrany a keď to skončí, čaká nás ešte mnoho spoločných osláv.“

Mike Ryan, riaditeľ pre mimoriadne situácie WHO, uviedol, že je potrebné dosiahnuť rovnováhu medzi vedou a ekonomickými a sociálnymi faktormi. Pred štvrtkovým severoamerickým sviatkom vďakyvzdania uviedol, že v Kanade došlo k zvýšenému prenosu vírusu práve na základe šírenia na rodinných oslavách.

Otázka však znie – máme koronavírus dostatočne pod kontrolou a môžeme ľuďom počas vianočného obdobia dopriať trochu viac slobody, čo v komunite vyvoláva pocit dôvery a radosti, ktorý ľudia práve teraz potrebujú? ,,Je to o kompromise medzi dvoma problémami,“ uviedol. Zároveň dodal, že národné politiky nie sú také jednoznačné ako veda:

„Každá vláda bude musieť rozhodnúť o svojej politike založenej na kompromisoch medzi epidemiologickým rizikom a ekonomickým a sociálnym rizikom, čo bude skutočne frustrujúce.“

Zdroj: thejournal.ie