Pomáha ústna voda a spreje na nosovú hygienu proti koronavírusu? Vedci vysvetľujú ako to naozaj je!

V priebehu posledných mesiacov sa americkí ale aj iní zahraniční vedci pustili do skúmania ústnych vôd či nosových sprejov. Zamerali sa tak na ich účinnosť inaktivovať nový koronavírus či iné koronavírusy. Pokusy sa tak vykonávali v kontrolovaných laboratóriách preto sú výsledky síce optimistické no treba ich kvôli tomu brať s nadhľadom. V tomto článku si teda vysvetlíme limitácie štúdii, ktoré zistili u týchto produktov potenciál zničiť Covid-19.

Liek či ochrana?

Tím nemeckých vedcov tak testoval hneď niekoľko produktov medzi ktorými bol napríklad aj Listerine. Produkty tak aplikovali na nový koronavírus po dobu 30-tich sekúnd. Zistili tak, že po tomto čase bola infekčnosť vírusu výrazne znížená na nebadateľnú úroveň. Podobný výsledok dosiahli vedci Pensylvánskej štátnej medicínskej univerzity.

Podľa ich štúdie Listerine a výrobky jemu podobné dokázali za 30 sekúnd inaktivovať viac ako 99,9% vírusu, ktorý je podobný tomu, ktorý spôsobuje Covid-19. V závere tak skonštatovali, že ústne vody by mohli potencionálne znížiť riziko prenosu nového koronavírusu a tak “zaručiť doplnkovú úroveň ochrany”.

 

Mouthwash, Antiseptic, Mouth, Clean, Fresh, Wash

Zdroj: pixabay.com

 

Kde by to pomohlo?

Podľa hlavného výskumníka štúdie univerzity Craiga Meyersa tak dáta poukazujú na to, že ak by sa vírus nachádzal v ústach je možné ho takto zabiť. Tak by sa znížila aj jeho schopnosť prenosu na iného človeka. Sám ešte prizvukoval, že štúdia bola zameraná na hľadanie spôsobu zníženie prenosu v prípadoch keď nemôžeme mať rúško alebo dodržiavať dištanc, napríklad pri zubárovi.

Problémom bolo však, že prirodzené prostredie úst sa nedá tak ľahko napodobniť ani v laboratóriu, keďže v slinách sa nachádza mnoho baktérii či iných vírusov. Navyše sa vírus v bunkách neustále produkuje a vedci tak nevedia na ako dlho sa vírusová nálož v ústach zníži. 

 

Dentist Appontment

Zdroj: pexels.com

 

Sú potrebné klinické testy

Je však potrebné poznamenať, že výsledky štúdii nie sú v takom štádiu aby ich mohol praktizovať bežný človek. “Ak by ľudia prestali nosiť rúška a prestali dodržiavať sociálny dištanc pretože si myslia ak by každý kloktal tak zabráni prenosu vírusu – a ešte nemáme dôkazy, že to tak funguje – by mohlo byť veľkou chybou a zapríčinilo by to väčšie ochorenia a viac smrti,” prizvukuje Hana Akselrod lekárka infekčnej medicíny z Univerzity Georga Washingtona. Preto je potrebné sa z laboratória presunúť do reálneho života a overiť si zistenia na klinických testoch. V Amerike je už v tomto smere registrovaných tucet klinických testov.

 

Delivery Man Putting on a Face Mask

Zdroj: pexels.com

 

Dodržujte terajšie postupy

Stuart Gansky, ktorý je vedúcim klinických testov na Kalifornskej univerzite v San Franciscu plánuje s tímom otestovať aj to či použitie ústnej vody pred dentálnym zákrokom dokáže znížiť prenos vírusu.

Ďalšia časť malého pilotného testovania bude mierená na zistenie či klasické ústne vody dokážu zlepšiť symptómy u ľudí, ktorým potvrdili koronavírus. Gansky však verejnosť upozorňuje aby sa prezatiaľ držali odporúčaných postupov na samotných výrobkoch. “Ak je tam napísané aby to kloktali 30 sekúnd a oni to používajú 10-krát denne a po dobu jednej minúty, môže to predstavovať problém pre ich sliznice v ústach a hrdle. Mohli by tak vytvoriť problém, o ktorom ani netušíme,” prizvukuje Gansky.

zdroj: washingtonpost.com