89 babička pečie stovky koláčov, aby nakŕmila hladné deti. Chce pomôcť počas pandémie

89-ročná žena si dala za úlohu upiecť stovky koláčov, aby pomohla nakŕmiť rodiny v ťažkej situácií, ktoré pre svoje deti nedostávajú obedy zadarmo. Flo Osborne z Harwichu v Essexe začala piecť koláče v malej miestnosti, aby pomohla zraniteľným ľuďom v jej komunite.

O pár týždňov neskôr sa rozhodla svoje posolstvo rozšíriť na podporu výzvy Marcusa Rashforda na pomoc školákom, ktorí sú odkázaní na pomoc od iných. Pra-pra-babička platí za všetky ingrediencie úplne sama. Vstáva za úsvitu, niekedy už o 4.30, aby v malej kuchynke stihla upiecť toho čo najviac.

Nápad podeliť sa o svoje koláče vzišiel od jej syna Grahama, ktorý vlastní hotel a reštauráciu Samuel Pepys v Harwichi. Graham ponúkol pomoc s prípravou jedál v reakcii na komunitnú kampaň, ktorú zahájil hasič Les Nicoll. Táto kampaň bola cielená na pomoc pre starších a zraniteľných ľudí, ktorí kvôli vypuknutiu koronavírusu nemohli opustiť svoj domov. Graham sa najprv opýtal Lesa, či je možné, aby jeho šikovná mama pripravila jej legendárny, stredne veľký, čerešňový koláč. Spočiatku, približne každých štrnásť dní, pripravila 20 koláčov. Z jedného z nich urobila približne 16 porcií. 

Keď hovorila o svojej pomoci, povedala: ,,Videla som Rashfordovu kampaň v správach a pomyslela som si, že je to krásne. Počas karantény som piekla koláče, aby som pomohla zraniteľným ľuďom v komunite. Robím to rada. Stále ma to drží a dáva mi to zmysel. Pomyslela som si, že rada pomôžem aj tým najmenším. Niektorí ľudia hovoria, že som blázon, ale ja im len odvetím, že rada pomáham iným ľuďom. Ak im môžem pomôcť, rada pomôžem.“

Flo darovala od začiatku apríla takmer 200 koláčov a tento týždeň svoju produkciu zväčšuje, aby pomohla nakŕmiť rodiny v núdzi. Sociálni pracovníci sa obrátili na Lesovu kampaň tak, že vybrali rodiny, ktoré sa potýkajú s chudobou. Les, ktorý opísal Flo ako „absolútny sen“, dodal: ,,Bezpochyby dostanú okrem jedla z reštaurácie aj kúsok koláča s krémom. Každý, komu doručíme jedlo, dostane kúsok výborného koláča od Flo. Od začiatku pandémie bolo doručených takmer 5 000 jedál tým najzraniteľnejším ľuďom v okolí Harwicha.

The now famous Flo serving 50 portions of her cherry pies cooked at 5.00am this morning for the elderly and vulnerable in our community xx

Uverejnil používateľ North Essex Support Team Pondelok 19. októbra 2020

 

Graham uviedol, že jeho mama počas pandémie robila aj iné úžasné veci a prezradil, že si lepšiu mamu nemohol zaslúžiť. Pokračoval: ,,Ak by som jej teraz zavolal a opýtal sa – či by dnes mohla upiecť 20 koláčov – určite by ich upiekla. Hovorí, že jej to dáva dôvod na to, aby ráno vstala. Je veľmi starostlivá.“

Flo nemá žiadny tajný recept a dokonca ani neváži ingrediencie. Povedala, že je pre ňu prirodzené cítiť konzistenciu cesta. Podľa toho vie, kedy je ten správny čas ho dať piecť. 89-ročná žena povedala, že bude piecť tak dlho, ako to len pôjde.

Zdroj: unilad.co.uk