Primárka vracia Čaputovej vyznamenanie. Takto chce vyjadriť občiansky aj medicínsky nesúhlas s celoplošným testovaním!

Prvé kolo celoplošného testovania je za nami a teda sme získali prvé informácie o zamorenosti Slovenska. O týždeň sa testovanie zopakuje len v niektorých okresoch, ktoré vykazovali vyššiu mieru infikovaných ľudí z ohľadom na počet otestovaných. Nie však všetci sa testovania zúčastnili dobrovoľne, keďže mnohým ľuďom sa zamestnávatelia vyhrážali výpoveďou.

Iní jednoducho s týmto krokom nesúhlasili a z vlastnej vôle sa testovania nezúčastnili. MUDr. Júlia Horáková, PhD. prejavila v otvorenom liste svoj nesúhlas s celoplošným testovaním a na znak toho vracia svoje vyznamenanie naspäť do rúk prezidentky.

MUDr. Júlia Horáková, PhD je primárkou Transplantačnej jednotky kostnej drene v Národnom ústave detských chorôb, kde pracuje už od roku 1982. Dennodenne tak pracuje s deťmi, ktorých imunita je oslabená a preto vie ako vedia byť aj bežné infekcie pre tieto deti nebezpečné nehovoriac o koronavíruse.

V svojom otvorenom liste skritizovala celoplošné testovanie, ktoré podľa nej z medicínskeho hľadiska bez pretestovania PCR testami nezodpovedá reálnemu počtu nakazených.

Nevidí v antigénových testoch zmysel

“Osobné vyhlásenie premiéra Igora Matoviča, že zaplatí 500 EUR každému zdravotníkovi, ktorý sa zúčastní na plošnom testovaní počas obidvoch dní, je pre mňa veľkou urážkou.

On urazil nielen mňa, ale väčšinu zdravotníkov, ktorí svoju prácu vykonávajú poctivo a veľakrát bez finančného ohodnotenia, z vnútorného presvedčenia na zachovanie profesionálnej cti, lebo je to ich práca. Druhou ranou pre mňa bolo vyzdvihnutie zahraničných zdravotníkov, ktorí nám prišli pomôcť v operácií. Hoci si ich vážim, viem, že aj v našich radoch, by sa našlo viac dobrovoľníkov a všetky odberové centrá by boli zabezpečené, ak by sme videli medicínsky zmysel tohto celoplošného testovania..” napísala Horáková.

Budúci týždeň a koniec

Priznala aj to, že dlho váhala či sa testovania zúčastní no nakoniec sa rozhodla ísť aby mohla nastúpiť do práce. Avšak sama v liste spomenula, že ak ste pri antigénových testoch negatívny neznamená, že ste negatívny a keď ste pozitívny tak neznamená to, že sme reálne pozitívny. Preto vyzdvihuje aj potrebu pretestovanie presnejšími PCR testami.

Ďalej kritizovala aj to, ak by antigénové testy jej kolegov vyhodnotili ako pozitívnych, nemal by kto deti liečiť. Ďalším extrémom je podľa nej aj fakt, že pozitívni ľudia, u ktorých sa neprejavia žiadne príznaky môžu opäť po istom čase fungovať normálne.

To znamená, že aj v príklade jej kolegov by tak bez príznakov mohli ďalej rizikovú skupinu detí liečiť. “Verím, že toto 2-dňové divadlo „úspešnej operácie“ sa skončí a o týždeň sa to už nebude opakovať,” skonštatovala.

 

Prejav občianskeho nesúhlasu

V posledných odsekoch sa zmienila o vysokom štátnom vyznamenaní, ktoré dostala v roku 2016 od vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. “Vysoké štátne vyznamenanie [pozn. Pribinov kríž II. triedy]  si nesmierne vážim a napriek tomu ho s plnou vážnosťou a pokorou symbolicky vraciam do Vašich rúk, ako prejav môjho občianskeho nesúhlasu so súčasnou celospoločenskou situáciou,” napísala.

Zároveň si však uvedomuje, že toto ocenenie patrí aj jej kolegom a sestričkám, ktorí s ňou dlhoročne spolupracovali. Sama spomína aj na dojatie, ktoré zažila pri preberaní ceny za jej prácu. Napriek tomu chce týmto gestom prejaviť jej nesúhlas s tým čo sa momentálne na Slovensku deje.

zdroj: nazory.pravda.sk