Psychológovia zistili, kto znáša lockdown najhoršie. Aký typ človeka porušuje opatrenia?

Pandémia koronavírusu si vyžiadala zavedenie mnohých reštrikčných opatrení aby sa zamedzilo šíreniu vírusu. Niektoré krajiny sa zavreli na dlhé týždne a von ste mohli ísť iba do obchodu či zo psom na prechádzku.

Druhá vlna pandémie udrela aj na Slovensku,

kde sa ešte pred testovaním skloňovalo aj slovo lockdown. Naša krajina sa tak nezavrela úplne no pre pozitívnych či netestovaných ľudí platil zákaz vychádzania s určitými výnimkami. Vedci z Cambridgskej univerzity tak vytvorili štúdiu, v ktorej sa snažili zistiť aký typ ľudí znáša lockdown najhoršie a akí ľudia nariadenia nedodržiavajú.

Medzinárodný tím psychológov tak analyzoval odpovede viac ako 101 000 respondentov z 55-tich krajín v čase od marca do apríla. V štúdii okrem iného prihliadali aj to aké prísne reštrikcie prijali jednotlivé krajiny.

Vedci v prieskume zahrnuli aj otázky týkajúce sa piatich typov osobnostných čŕt, kde patrí otvorenosť, svedomitosť, extrovertnosť, prívetivosť a neuroticizmus. Poznatky o osobnosti respondentov tak výrazne dopomohli k tomu aby vedci predpovedali to či ľudia v rámci nastolených opatrení ostanú doma alebo nie.

 

Woman in Green and White Stripe Shirt Covering Her Face With White Mask

Zdroj: pexels.com

 

Nikto ich doma neudrží

Podľa ich hypotézy tak ľudia, ktorí dosahovali vysoké skóre v otvorenosti, svedomitosti, prívetivosti a neuroticizmu by mali mať vyššiu tendenciu zostať doma. Inak to však bolo s extrovertmi, u ktorých sa preukázala nižšia miera prispôsobenia sa reštrikciám.

Extroverti sú spoločenskí a priateľskí a práve pre nich obzvlášť náročné zostať zakuklení doma a nestretávať sa s inými ľuďmi,” vysvetlil hlavný autor štúdie Friedrich Götz, ktorý je držiteľom doktorátu z psychológie. Práve extroverti počas marca a apríla častejšie porušovali pravidlá lockdownu a boli doma menej ako iné typy osobností.

Vedci tak prizvukujú, že toto správanie bolo štatisticky významne ale na druhej strane spozorované v menšej vzorke. Ak sa však na to pozrieme z druhej strany, aj malé výchylky v rámci dodržiavania opatrení môžu mať obrovský dopad na šírenie vírusu. 

 

Men Doing Outdoor Workouts

Zdroj: pexels.com

 

Radšej ostanú doma

“Vysoko neurotickí ľudia sa už skôr rozhodli, že vírus nie je niečo s čím by sa mali zahrávať a tak ostali doma. Jednotlivci, ktorí mali vyššie skóre otvorenosti sú vo všeobecnosti viac ochotní vyhľadávať nové informácie a rýchlejšie sa prispôsobia zmenám,” píše sa v štúdii.

Takýto ľudia si tak uvedomujú riziko, ktoré vírus prináša a rýchlejšie si tak osvoja opatrné správanie v rámci opatrení. Na druhej strane, ľudia s nižším skóre otvorenosti a neuroticizmu preukázali tendenciu neostávať doma no tento fakt sa zmenil vtedy ak v krajine platili viac reštriktívne opatrenia.

Napriek tomu, že má štúdia svoje limitácie, vládam a zdravotným organizáciám tak ukázala, že nie každý človek na Zemi bude opatrenia rešpektovať. Výsledky štúdie tak poukázali na to, že počas pandémie sú problémoví práve extroverti.

 

Person in Black and White Striped Socks Lying on Bed

Zdroj: pexels.com

 

Máte aj Vy problém ostať doma alebo Vám to nerobí vôbec žiaden problém?

zdroj: sciencealert.com