Revolučná operácia: dieťa vybrali z matky, zoperovali a vrátili ho späť

Budúca mamička podstúpila nezvyčajnú operáciu, pri ktorej jej dieťa odstránili z maternice potom ho vrátili naspäť.

Operácia bola vykonaná po tom, čo nenarodenému dieťatku po niekoľkých testoch diagnostikovali rázštep chrbtice.

26-ročná Bethan a manžel Kieron, najprv dostali možnosť ukončiť tehotenstvo ešte skôr, ako sa dozvedeli o možnej operácii.

Tento druh operácie sa vykonával  doposiaľ len v Belgicku, no Bethane, ktorá mala porodiť v apríli, je jednou z mála matiek, ktoré boli touto metódou operované belgickými a britskými chirurgmi v Londýne.

Žena bola poslaná do nemocnice Broomfield v Chelmsforde, v meste Essex, kde bol dieťaťu diagnostikovaný rázštep chrbtice, stav, v ktorom sa miecha dieťaťa v maternici úplne nevyvíja.Tým sa môže ovplyvniť schopnosť dieťaťa chodiť.

Žena povedala:

„Naša pôrodná asistentka mi dohodla stretnutie v Londýne. Po 48 hodinách sme už boli tam. Bolo nám ponúknuté pokračovať v tehotenstve, ukončiť tehotenstvo alebo zvoliť novú možnosť nazvanú chirurgický zákrok plodu. Museli sme to urobiť. Museli sme urobiť neľahké rozhodnutie.

Absolvovali sme amniocentézu, MRI a permanentné skeny. Dostali sme súhlas, vďaka čomu sme mohli naplánovať operáciu. Náš život bol v nasledujúcich týždňoch akousi „horskou dráhou“.

Starali sa o mňa najznámejší chirurgovia z celého sveta, z Londýna a Belgicka.“

Operácia zahŕňala vybratie dieťaťa z maternice a nápravu miechy.

Následne ho vrátili naspäť do maternice, kde zostalo až po zvyšok tehotenstva. Operácia našťastie dopadla úspešne.

„Bohužiaľ, 80% detí v Anglicku zomrie na túto diagnózou. Samotná choroba však neznamená okamžitý rozsudok smrti. Áno, existuje riziko, že sa niečo pokazí, no buďte rozvážni.

Cítim, ako ma každý deň kope. Je zvláštne, ako sa stala súčasťou nášho príbehu a ukázala nám, ako veľmi si zaslúži prísť na tento svet v plnom zdraví.“

Teraz, vďaka koordinovanej práci lekárov a ďalších špecialistov, má dievčatko všetky šance vyrastať, aby sa z nej stalo absolútne zdravé dieťa!