Fackovanie alebo tľapnutie dieťaťa je v Škótsku po novom zakázané. Fyzicky trestať deti vám hrozí postih

Škótsko sa stalo prvou krajinou v Spojenom kráľovstve, ktorá pokladá fackovanie za nelegálne. Krajina už niekoľko dní považuje fyzické tresty osôb mladších ako 16 rokov za nezákonné. Pred týmto rozhodnutím mohli rodičia a opatrovatelia fyzicky trestať deti v situáciách, v ktorých sa to dalo akceptovať. Podľa nového zákona sa však deťom ponúka úplná ochrana pred napadnutím. 

Obhajca práv detí, Maree Todd, prezradil:,, Som veľmi rád, že sa Škótsko stalo prvou časťou Spojeného kráľovstva, ktorá vydala právne predpisy, ktoré zabezpečujú, aby mali všetky deti bez výnimky rovnakú ochranu pred útokmi

Image by Ulrike Mai from Pixabay

Joanna Barrett zo Škótskeho NSPCC vyhlásila: ,,Tento zákon jasne stanovuje, že fyzické tresty by už nemali byť súčasťou detstva škótskych detí. Zákon predstavuje významný krok k tomu, aby sa z našej krajiny stal priestor, kde sú práva detí rovnocenné, rešpektované a naozaj dodržiavané.“ Nový zákon z roku 2019 nedefinuje nový trestný čin, ale odstraňuje ochranu dospelých proti existujúcemu trestnému činu útoku na deti.

Deti majú v Škótsku zabezpečenú dokonca aj bezplatnú linku v prípade akýchkoľvek útokov. Linka NSPCC – 0808 800 5000, funguje pondelok až piatok od 8:00 do 22:00, cez víkendy od 9:00 do 18:00.

Zdroj: unilad.co.uk