Slovákov čaká tretie kolo testovania. Matovič plánuje predĺženie núdzového stavu o 90 dní

Podľa správ uverejnených na dnešnej tlačovej konferencii majú Slováci podstúpiť tretie kolo celoplošného testovania, ktoré sa bude konať počas víkendu – 21. až 22. novembra, teda o 2 týždne. Testovanie má však prebiehať iným systémom. Okrem iného sa ma predĺžiť aj núdzový stav. Ten má na Slovensku pretrvávať aj naďalej, ďalších 90 dní. Konečné rozhodnutie však urobí v najbližších dňoch vláda.

Na dnešnej tlačovej konferencii, premiér Igor Matovič, prezradil: „Čo sa týka ďalšieho kola plošného testovania, navrhoval som, aby sme kvôli vyčerpaniu síl našich zložiek urobili prestávku a uskutočnili testovanie až ďalší víkend. Tiež som navrhoval plošné testovanie na úrovni nie okresov, ale na úrovni obcí a miest. Pôjdeme chirurgicky so tých miest, kde bolo viac ako 1% identifikovaných pozitívnych. Odhadujeme, že pôjde o zhruba 500 obcí a miest.

Krízový štáb prišiel s návrhom, podľa ktorého by mala byť umožnená prezenčná výučba aj všetkým žiakom z rodín v hmotnej núdzi. Premiér to odôvodnil: „Nechceme, aby nám tu vyrástla stratená generácia.“ Podľa neho tieto deti nemajú prístup k internetu, či dokonca ani len k počítaču. Týka sa to vraj bližne 50 000 detí. Dodal, že ministerstvo školstva pripraví návrh, ako by mala prezenčná výučba týchto detí vyzerať v praxi.

 

Zmení sa aj reži ma hraniciach. Vstup na Slovensko bude umožnený len po predložení negatívneho PCR alebo antigénového testu, pričom bude možný len cez niektoré hraničné priechody. Pre tých, ktorí sa preukázať negatívnym testom na hraniciach nebudú môcť, otestovať sa môžu priamo tam. Testovanie na hraničných priechodoch bude spoplatnené, budú ho prevádzkovať súkromné spoločnosti.

zdroj. aktuality.sk