Slovenský vedec verzus premiér: Matovič naznačil, že vedec kritizuje antigénové testy pretože ako výrobca PCR testov chce zarobiť!

Druhé testovanie Slovenska na ochorenie Covid-19 je za nami. Zo Slovenska si berú príklad aj v zahraničí a to napríklad aj anglickom Liverpoole. Tu sa však názory premiéra Igora Matoviča a vedca Pavla Čekana rozchádzajú.

Premiér tvrdí, že Liverpool šiel “slovenskou cestou” no Čekan tvrdí, že anglické mesto to malo viac vedecky prepracované. Na adresu vedca sa počas nedeľnajšieho vystúpenia Matovič vyjadril veľmi nelichotivo. Čekanova spoločnosť totiž vyrába PCR testy, ktoré dokonca darovali Slovensku v prvej aj druhej vlne.

V Liverpoole použijú tri druhy testov

Všetko sa to začalo statusom Pavla Čekana, vedca a zakladateľa spoločnosti MultiplexDX, kde vysvetlil ako sa bude testovať v spomínanom Liverpoole. “ Ale rozhodli sa na to ist vedecky, aby si overili, ci plosne testovanie naozaj funguje v boji proti SARS-CoV-2 a ktory test je pre toto najvhodnejsi. Zial, u nas sa toto nestalo a stale mi je to velmi luto. A preto si vybrali pri tom testovani tri druhy testov: 1. Standardny RT-PCR test, 2. Novu metodu LAMP (inovativna PCR metoda, ktora si nevyzaduje drahe pristroje a je vhodny na pouzitie v terene), 3. Antigenovy (Ag) test (presne ako my, od SD Biosensor),” opísal v statuse Čekan.

 

PCR testy háji iba pretože ich vyrába

O pár hodín na to reagoval na tento status aj premiér Igor Matovič. “Bohužiaľ, niektorí ľudia opakovane šíria klamstvo, že v Liverpoole, ktorý sa rozhodol tiež celoplošne testovať to robia „super vedecky“, lebo jedného človeka naraz otestujú troma testami. Nie je to pravda.,” zakontroval premiér. Podľa správy príslušníka Britskej armády sa antigénovými testami testovali asymptomatickí ľudia, RT-PCR testy sa používali pri symptomatických a LAMP testy iba pri zdravotníkoch.

Pre TV Joj sa premiér vyjadril že, testovanie antigénovými testami je konkurenciou PCR a preto: „Výrobcovia PCR si budú silou-mocou to svoje dieťa hájiť.“ Tým narážal aj na Pavla Čekana, ktorého vyjadrenia treba podľa premiéra brať z ohľadu, že sám PCR testy vyrába.

 

Ak by sme to robili ako oni, vyzeralo by to inak!

Na obvinenie, že Čekan vo svojom pôvodnom statuse ľudí zavádzal, reagoval aj samotný vedec. “Poznamka c. 1: Vo svojom FB statuse som v nicom nezavadzal. Poznamka c. 2: S Igorom Matovicom som v piatok telefonoval, ale za nic som sa neospravedlnoval. Priznal som, ze moj FB status moze evokovat u ludi, ze porovnavacia studia z Liverpoolu vyzaduje 3 odbery od jedneho cloveka na mieste.

Nie je to tak, cely tento pilot bude urobeny inak. Rozni ludia pojdu na rozne testy, teoreticky 1/3 ludi na Ag test, 1/3 na PCR test a 1/3 na LAMP test. Poznamka c. 3: Igor Matovic v telefone tvrdil, ze v Liverpoole to idu urobit presne tak, ako my na Slovensku.

Nie je to tak. A ak by sme to my sli urobit ako v Liverpoole, tak bez dalsich problemov v logisitike ci povoleni etickej komisie sme to mohli na Orave a v Bardejove urobit takto: 1. kazdemu desiatemu cloveku v rade by bol spraveny vyter resp. odber pre PCR test  –  tak by sme zistili  sensitivitu Ag testov; 2. vsetci pozitivni z Ag testov by boli pretestovani PCR testom – tak by sme zistili specificitu Ag testov, resp. kolko falosne pozitvnych vysledkov mozme ocakavat,” vysvetlil Čekan.

 

Krátko po vyjadrení premiéra sa vedca Pavla Čekana zastala šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Rovnako urobila aj poslankyňa za SaS, Janka Bittó Cigániková.