Spomalené zábery rozprávajúceho človeka dokazujú, aké potrebné je nosenie rúšok

Video, ktoré sa len nedávno objavilo na internete, zobrazuje zdravotné riziká, vznikajúce pri rozprávaní bez nasadeného rúška. Na YouTube Slo-Mo Guys, bolo zverejnené video, ktoré ukazuje, o koľko bezpečnejšie je rozprávanie s osobou, ktorá ma nasedené ochranné rúško. Tí, ktorí rúško nenosia, rozprávajú tak, že sa aerosólne častite dostávajú z ich úst priamo do vzduchu navôkol. 

Experiment vysvetľuje, prečo je dôležité nosiť rúško na verejnosti počas aktuálnej pandémie koronavírusu. Video je vlastne súhrnom spomalených záberov, ktoré sú vytvorené s podsvietením úst tak, aby boli zaznamenané naozaj všetky častice, ktoré pri rozprávaní unikajú priamo z úst každého z nás. Človek na videu kašle, počíta do štyroch a niekoľkokrát kýchne.

 

 

Množstvo slín a častíc, ktoré vychádzajú z úst a nosných dierok človeka, je doslova šokujúce. Všetky tieto častice sa vylučujú počas každodenných činností. Nie je prekvapením, že s rúškom sa častice uvoľňujú len vo veľmi malom množstve a niekedy dokonca vôbec. Toto video je skvelým príkladom toho, prečo je nevyhnutné nosenie ochranných pomôcok počas pandémie, akú v posledných mesiacoch prežívame. Nezabudnime, až 40–45% infikovaných ľudí nejaví žiadne príznaky ochorenia.

Zdroj: unilad.co.uk